Federacja Rosyjska i Chiny podpisały memorandum o utworzeniu Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej – informuje agencja Interfax powołując się na komunikat rosyjskiej państwowej korporacji kosmicznej Roskosmos.

W imieniu rządów obu państw memorandum podpisali we wtorek dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin i szef Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Zhang Kejian. Spotkanie przedstawicieli Roskosmosu i CNSA odbyło się w formacie telekonferencji.

Jak podaje Roskosmos, Międzynarodowa Naukowa Stacja Księżycowa będzie zespołem eksperymentalnych obiektów badawczych na powierzchni i / lub na orbicie Księżyca, przeznaczonych do prowadzenia multidyscyplinarnych i wielocelowych prac badawczych, w tym eksploracji i wykorzystania Księżyca, obserwacji Księżyca, podstawowych eksperymentów badawczych i weryfikacji technologii z możliwością długotrwałej bezzałogowej eksploatacji z perspektywą obecności człowieka na Księżycu.

W ramach projektu Rosja i Chiny wspólnie opracują “mapę drogową” stworzenia stacji księżycowej, a także będą prowadzić ścisłą współpracę w planowaniu, projektowaniu, wdrażaniu i obsłudze tego projektu.

Jak podawaliśmy, w czerwcu 2019 roku Rogozin mówił, że Rosja rozważa możliwość założenia wspólnej, rosyjsko-chińskiej bazy księżycowej. W perspektywie projekt mógłby wejść na poziom międzynarodowy w obszarze bezpieczeństwa od asteroid i komet. W maju 2020 roku szef Roskosmosu mówił z kolei, że Rosja planuje wysłać kosmonautów na Księżyc po 2028 roku, kiedy to zaczną się testy super-ciężkiej rakiety „Jenisej” budowanej w tym celu. Wcześniej twierdził, że Rosja zamierza wysłać człowieka na Księżyc do 2030 roku, a w 2029 roku ma odbyć się załogowy lot w jego stronę.

W lipcu 2020 roku Rogozin poinformował o negocjacjach ze stroną chińską w celu stworzenia wspólnej bazy księżycowej. Mówił wówczas, że projekt może być otwarty także na inne kraje, w tym Stany Zjednoczone.

W styczniu br. Roskosmos ogłosił wycofanie się strony rosyjskiej z amerykańskiego projektu księżycowego Gateway.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku Chiny wysłały na Księżyc sondę Chang’e 5, która wylądowała na powierzchni tego naturalnego satelity ziemi, pobrała próbki gruntu i skał, przy okazji pozostawiając flagę ChRL. Przywożąc księżycowy materiał na naszą planetę Chang’e 5 była pierwszą taką misją od 44 lat. Jak do tej pory próbki z Księżyca pozyskały tylko Związek Radziecki i USA.

Kresy.pl / interfax.ru / roscosmos.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply