Sejm głosami PiS odrzucił zdecydowaną większość poprawek zgłoszonych przez Senat do tzw. tarczy antykryzysowej.

We wtorek po południu Sejm głosował m.in. senackie poprawki w sprawie specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. W głosowaniu odrzucono poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o Radzie Dialogu Społecznego. Opowiedziało się za tym 235 posłów – wyłącznie z klubu PiS. Przeciw byli zgodnie posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Kukiz’15 (212 głosów). 11 parlamentarzystów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Ponadto, w głosowaniach odrzucono większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, przy czym z 81 poprawek senackiej Komisja Finansów Publicznych rekomendowano do uchwalenia 32. Przyjęto natomiast poprawkę rozszerzającą kompetencję PFR w związku z koronawirusem. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta.

Czytaj także: Sejm przyjął propozycje PiS: głosowanie korespondencyjne dla osób w izolacji i starszych, ale nie dla Polaków za granicą

 

Przedstawiciele KO i Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 mocno krytykowali sposób prowadzenia wtorkowych obrad i brak dyskusji na forum Sejmu. Lider PO Borys Budka zarzucał PiS, że chcą ukryć przed Polakami odrzucenie proponowanego przez część opozycji przeznaczenia 20 mld zł na wsparcie służby zdrowia, w tym na testy na koronawirusa czy środki ochrony osobistej. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odmówiła poddania wniosku opozycji pod głosowanie.

Wcześniej poseł Konfederacji Krzysztof Bosak poinformował, że odgórnie zdecydowano o łącznym odrzuceniu w sześciu głosowaniach senackich poprawek ws. tarczy antykryzysowej, „bez debaty i bez pytań”. Dodał, że kiedy zwrócił się z wnioskiem o wyjaśnienie, jaki był klucz merytoryczny zgrupowania poprawek w te bloki, wicemarszałek z ramienia PiS, Ryszard Terlecki, odmówił wyjaśnień.

We wtorek nad ranem kontrolowany przez prounijną opozycję Senat zgłosił swoje poprawki do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa. Dziś zajęła się nimi sejmowa komisja finansów publicznych. Większość została zaopiniowana negatywnie.

Senat zgłosił m.in. poprawki zmierzające do usunięcia przyjętej w Sejmie zmiany Kodeksu wyborczego, wprowadzającej możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób na kwarantannie i powyżej 60. roku życia. Ponadto, nie wyrażono zgody na wykreślenie zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiającej premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS ma być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym “sprzeniewierzenie się działaniom Rady” i doprowadzenie do “braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja finansów odrzuciła też poprawkę, która postulowała, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego nie będą pobierane zaliczki na podatki, podatki czy opłaty od firm. Podobnie postąpiono z poprawką ws. utworzenia Funduszu Płynności, mającego wspierać utrzymanie płynności przez firm dotknięte skutkami epidemii. Odrzucono także poprawkę ws. utworzenia funduszu celowego na przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa ze środków unijnych w wysokości 20 mld zł.

Poprawki, które zyskały poparcie rządu i które przegłosowano w jednym bloku, zasadniczo doprecyzowały przepisy, eliminując wątpliwości interpretacyjne oraz korygując uchybienia i luki.

Komisja poparła m.in. rozwiązanie wydłużające ważność upływających po 7 marca br. orzeczeń lekarskich lub psychologicznych. Zgodnie z tą poprawką byłyby one ważne jeszcze przez 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Uznanie komisji uzyskała poprawka o tym, że osoby, które mają złożyć oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2019, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, mogą to zrobić w terminie do dnia 31 maja 2020 roku.

Czytaj także: Gowin: „Konieczne będzie zadłużenie polskiego budżetu, w celu odbudowania gospodarki”

polsatnews.pl / sejm.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply