Zdaniem sądu, decyzja Rady Miasta Kijowa ws. nazwania dwóch ważnych ulic na cześć lidera OUN Stepana Bandery i dowódcy UPA Romana Szuchewycza nie była odpowiednio uzasadniona, a do tego podjęta z naruszeniem stosownych procedur.
Jak informowaliśmy, we wtorek okręgowy sąd administracyjny w Kijowie uchylił uchwałę kijowskiej rady miejskiej w sprawie zmiany nazwy dwóch ważnych ulic w stolicy Ukrainy na cześć lidera OUN Stepana Bandery i dowódcy UPA Romana Szuchewycza. W czwartek rano portal Zaxid.net, powołując się na służby prasowe sądu podał uzasadnienie orzeczenia. Wynika z niego, że powodem takiej decyzji były uchybienia proceduralne i brak odpowiedniego uzasadnienia.
„Decyzja została podjęta przez sąd biorąc pod uwagę naruszenie procedury dotyczącej przemianowania prospektów Moskiewskiego i Generała Watutina, a także w związku z brakiem odpowiedniego uzasadnienia dla przyjęcia danych uchwał.
W uzasadnieniu sąd zaznaczył też, że kijowska rada miejska nie wzięła pod uwagę petycji obywateli, którzy sprzeciwiali się zmianom nazw obu ulic. Sąd dla odmiany uwzględnił ją przy podejmowaniu decyzji, uznając ją za kwestię znaczącego interesu publicznego.
Wcześniej sąd uchylając decyzję Rady Miasta Kijowa ws. ulic częściowo przychylił się do wniosku obywateli Ukrainy Ołeny Bereżnej i dwóch ukraińskich organizacji społecznych. Domagały się one przywrócenia ulicom poprzednich nazw, odpowiednio Prospektu Moskiewskiego i Prospektu Generała Watutina. Początkowo sąd nie przestawił oficjalnego uzasadnienia. Jeden z prawników zajmujących się tą sprawą zapowiadał już wówczas, że jak tylko otrzyma tekst orzeczenia, to natychmiast złoży zażalenie do administracyjnego sądu apelacyjnego. Do czasu rozpatrzenia apelacji, decyzja kijowskiego sądu nie obowiązuje.
Przypomnijmy, że wtorkową decyzję sądu w Kijowie skomentował szef Ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, „kłamca wołyński” i apologeta OUN-UPA, który był jednym z głównych promotorów przemianowania jednych z ważniejszych ulic Kijowa na cześć lidera OUN oraz dowódcy UPA. „Jeszcze jednak próba rewanżu. Tym razem w Kijowie” – napisał Wjatrowycz na Twitterze. Zapowiedział, że jak tylko będzie dostępny pełny tekst uzasadnienia wyroku, będzie składana apelacja.
Jak informowaliśmy wcześniej, plany uhonorowania Romana Szychewycza, głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za zbrodnie popełnione na Polakach, a także lidera OUN-B i UPA Stepana Bandery, były osobistym projektem i inicjatywą szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyra Wiatrowycza. Nagłaśniał on tę akcję i mobilizował mieszkańców Kijowa, by poparli tę inicjatywę.
Decyzję o zmianie nazwy Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Bandery Rada Miasta Kijowa podjęła w lipcu 2016 roku, a ws. Prospektu Szuchewycza niespełna rok później. W kwietniu 2016 roku, gdy sprawa przemianowania kijowskich prospektów ku czci Stepana Bandery i Romana Szuchewycza była w toku, w jednej z interpelacji poselskich sprawę tę poruszył poseł Robert Winnicki. Pytał, czy w takiej sytuacji MSZ przygotowuje jakąś reakcję. Ówczesny wiceszef MSZ Jan Dziedziczak oświadczył, że jego resort oraz Ambasada RP w Kijowie „odnotowały inicjatywę” zmiany Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery. Oświadczył jednak, że „mając na uwadze niepewny wynik wspomnianego przedsięwzięcia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi na tym etapie konieczności podejmowania jakichkolwiek środków zaradczych w tym względzie”.
zaxid.net / Kresy.pl
Proponuję braciom Ukraińcom pójście dalej – nazwanie kolejnych ulic w Kijowie imionami Otto von Waechtera, z którego inicjatywy została sformowana Hałyczyna, może też i Himmlera, który poparł projekt, a nawet samego fuehrera. Dlaczego nie iść na całość? Nie stesniajties, gospoda!