Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Konsorcjum PGZ-NAREW zawarło pierwszą umowę wykonawczą z Inspektoratem Uzbrojenia MON. Kontrakt na usługę zarządzania projektem oraz integrację komponentów w ramach programu NAREW. (więcej…)


Amerykański Departament Skarbu poszerzył listę Białorusinów i białoruskich organizacji objętych sankcjami. Jedną z osób wpisanych na listę jest syn Aleksandra Łukaszenki, Dmitrij.

Departament Skarbu USA poinformował w czwartek o nałożeniu sankcji na kolejnych 20 osób oraz 12 podmiotów z Białorusi. Jak wskazano w komunikacie, jest to odpowiedź na "rażące lekceważenie przez reżim Łukaszenki norm międzynarodowych i dobra własnych obywateli".

"Wyznaczone dziś osoby umożliwiły reżimowi przemyt migrantów do Unii Europejskiej (UE), brały udział w trwającym łamaniu praw człowieka i demokracji oraz wspierały finansowo reżim" - czytamy.


Rosjanie instalują na wieżach czołgów improwizowane osłony, mające zwiększyć ochronę przed atakującymi od góry przy użyciu dronów, amunicji krążącej czy rakiet przeciwpancernych typu Javelin.

Serwis „The Drive-The War Zone” opisał przykłady stosowania przez Rosjan improwizowanych, prowizorycznych osłon, mających zabezpieczać pojazdy opancerzone, głównie czołgi, przed atakami z góry – przynajmniej w pewnym stopniu. Dotyczy to głównie obrony przez amunicją krążącą i innymi dronami, których taktyka zwalczania pojazdów opancerzonych polega na atakowaniu ich z góry, w miejsca najsłabiej opancerzone. W ostatnim czasie, licznych przykładów skuteczności takiej taktyki dostarczył konflikt armeńsko-azerski w Górskim Karabachu. Dodajmy, że ten sposób działania wykorzystują też systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych, jak np. amerykańskie javeliny. Nowe osłony miałyby zmniejszać prawdopodobieństwo zniszczenia czołgu w wyniku ataku pociskiem systemu Javelin.

ZOBACZ: Zmasowane ataki azerskich dronów w Górskim Karabachu [+VIDEO]


Szef PO Donald Tusk podkreślił podczas swojego wystąpienia w Kijowie, że „Ukraina należy do europejskiej rodziny narodów” i powinna stać się członkiem UE. Zapewnił też, że polsko-ukraińska i europejska wspólnota nie da się podzielić. „Nie ma bezpiecznej i sprawiedliwej Europy bez niepodległej, suwerennej Ukrainy”.

W środę szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, były premier i były szef Rady Europejskiej, wziął udział w odbywającym się w Kijowie Forum Bezpieczeństwa. Wygłosił tam również przemówienie.


Prezydent Andrzej Duda wziął w środę udział w uroczystości zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka.

Uroczystość odbywała się w samym Pałacu Prezydenckim. "To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich – ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo – w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku" – powiedział Duda, którego zacytował portal Dzieje.pl.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest