Jakikolwiek atak ze strony Iranu na cokolwiek amerykańskiego spotka się z wielką i przytłaczającą siłą. W niektórych obszarach będzie to oznaczać zrównanie z ziemią – oświadczył prezydent USA Donald Trump, w odpowiedzi na komentarze Teheranu nt. nowych sankcji.

Jak informowaliśmy, we wtorek Iran oświadczył, że nowe sankcje USA wymierzone w najwyższego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneiego i jego współpracowników oznaczają „zamknięcie drzwi dyplomacji” między Teheranem a Waszyngtonem. Ponadto prezydent Iranu wyśmiał Biały Dom jako „dotknięty upośledzeniem umysłowym”.

W reakcji na to, we wtorek rano czasu waszyngtońskiego prezydent USA zamieścił na Twitterze serię wpisów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Kierownictwo Iranu nie rozumie słów „miły” czy „współczucie”, nigdy nie rozumieli. To smutne, że to co rozumieją to Siła i Potęga, a USA są jak dotąd największą siłą militarną świata, w którą tylko w ostatnich dwóch latach zainwestowaliśmy 1,5 biliona dolarów” – oświadczył Trump.

„Wspaniały naród irański cierpi, i to bez żadnego powodu. Ich przywódcy wydają wszystkie ich pieniądze na terror, a mało na cokolwiek innego. Stany Zjednoczone nie zapomniały używania przez Iran IED [improwizowanych ładunków wybuchowych – red.] i EFP (bomb) [dosł. pocisków formowanych wybuchowo – red.], które zabiły 2000 Amerykanów i zraniły wielu więcej” – zaznaczył.

Trump nazwał dzisiejsze oświadczenie Iranu „bardzo ignoranckim” i „obraźliwym”. Jego zdaniem, pokazuje ono, że irańskie władze „nie rozumieją rzeczywistości”.

„Jakikolwiek atak ze strony Iranu na cokolwiek amerykańskiego spotka się z wielką i przytłaczającą siłą. W niektórych obszarach, przytłaczająca będzie oznaczać obliterację [unicestwienie, zrównanie z ziemią – red.]. Nigdy więcej Johna Kerry i Obamy!” – podkreślił prezydent USA.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Trump ogłosił nałożenie kolejnych sankcji na Iran w poniedziałek, w tym na ajatollaha Chameneiego, jego współpracownicy oraz ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Zablokowano im dostęp do kluczowych instrumentów finansowych. Prezydent USA zapowiedział też dalsze wywieranie presji na Iran. Pierwotnie odpowiedzią USA miało być bombardowanie trzech celów w Iranie, lecz atak ten został wstrzymany przez Donalda Trumpa. On sam zaznaczył później, że było to jedynie wstrzymanie uderzenia, a nie jego odwołanie i rezygnacja z opcji militarnej.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani nazwał sankcje przeciwko najwyższemu przywódcy tego kraju „skandalicznymi i idiotycznymi”. Jego oburzenie wzbudziły także plany sankcji wobec ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa. „Biały Dom cierpi na upośledzenie umysłowe i nie wie, co robić” – mówił Rouhani. Z kolei irańskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że „bezużyteczne” sankcje wobec ajatollaha Chameneiego oraz ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa „oznaczają zamknięcie drzwi dyplomacji” z amerykańską administracją. „Rząd Trumpa unicestwia wszystkie ustanowione międzynarodowe mechanizmy utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie” – napisał rzecznik MSZ Iranu na Twitterze.

Czytaj także: Trump: nakładamy na Iran dodatkowe sankcje, opcja militarna jest zawsze na stole

Twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz