Prezydent USA Donald Trump wyjaśnił na Twitterze, dlaczego w ostatniej chwili wstrzymał atak na Iran w odwecie za zestrzelenie amerykańskiego drona zwiadowczego. Jego zdaniem uderzenie wywołałoby zbyt duże straty w ludziach.

W piątek około godziny 15. czasu polskiego Donald Trump w serii tweetów wyjaśnił przesłanki swojej decyzji. “W poniedziałek oni zestrzelili bezzałogowy dron latający nad międzynarodowymi wodami. Byliśmy gotowi do strzału z nabitą bronią, by ostatniej nocy wziąć odwet w trzech miejscach, kiedy spytałem, jak wielu umrze. 150 ludzi, brzmiała odpowiedź generała.” – napisał Trump nie wyjaśniając, o straty której strony konfliktu chodziło. “10 minut przed uderzeniem zatrzymałem je, [to] nie jest proporcjonalne [za] zestrzelenie bezzałogowego drona. Nie spieszy mi się, nasze wojsko jest przebudowane, nowe i gotowe do działania, zdecydowanie najlepsze na świecie.” – dodał amerykański prezydent powtarzając, że Iran nie może zdobyć broni jądrowej.

Chwilę wcześniej również na Twitterze Trump powtórzył swoje zastrzeżenia wobec umowy nuklearnej z Iranem. Według niego porozumienie podpisane m.in. przez Baracka Obamę dało Iranowi “150 mld dolarów i 1,8 mld dolarów w gotówce”, co “uratowało” ten kraj i dało możliwość zdobycia broni jądrowej. “Zamiast podziękować Iran krzyczał +Śmierć Ameryce+” – stwierdził Trump dodając, że w wyniku zerwania przez niego porozumienia nuklearnego i nałożenia sankcji Iran jest “dużo słabszy” niż na początku jego prezydentury. “Teraz są bankrutem!” – ogłosił.

Jak pisaliśmy, Irańczycy podali w czwartek, że zestrzelili nad Zatoką Omańską dron szpiegowski MQ-4C Triton należący do Marynarki Wojennej USA. Mieli tego dokonać żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jej dowódca, gen. Hosejn Salami podkreślił, że amerykański dron został zestrzelony, ponieważ „wdarł się przez naszą granicę, naruszając nasze bezpieczeństwo narodowe” i dodał, że jest to wyraźny i stanowczy sygnał dla Waszyngtonu. Zdaniem strony amerykańskiej dron został zestrzelony nad wodami międzynarodowymi i w związku z tym w odwecie za to Donald Trump zatwierdził uderzenie na cele w Iranie, ale odwołał atak, choć samoloty i okręty były już na pozycjach.

CZYTAJ TAKŻE: Iran pokazał “szczątki zestrzelonego amerykańskiego drona” [+FOTO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply