Irańska państwowa telewizja pokazała w piątek elementy, które mają być szczątkami amerykańskiego drona zestrzelonego nad Zatoką Omańską. USA i Iran spierały się do tej pory, czy dron został zestrzelony nad wodami międzynarodowymi czy nad wodami terytorialnymi Iranu.

Dowódca Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, który pokazał dziennikarzom resztki drona, powiedział w czasie programu, że szczątki są dowodem, że dron został zestrzelony nad wodami terytorialnymi Iranu. To właśnie z nich szczątki miały zostać wyłowione. Według niego Iran przed zestrzeleniem kilkakrotnie ostrzegł Amerykanów, lecz ci nie odpowiedzieli.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Irańczycy zapowiedzieli, że w późniejszym czasie podadzą więcej informacji na temat drona.

[AKTUALIZACJA: Według radia RMF FM Irańczycy oświadczyli, że „oszczędzili” amerykański samolot z 35 osobami na pokładzie, towarzyszący dronowi, który także naruszył ich przestrzeń powietrzną]

Jak pisaliśmy, zdaniem strony amerykańskiej dron został zestrzelony nad wodami międzynarodowymi i w związku z tym, według nieoficjalnych informacji, w odwecie za to Donald Trump zatwierdził uderzenie na cele w Iranie, ale odwołał atak, choć samoloty i okręty były już na pozycjach. Nie jest jasne, co było powodem zmiany decyzji i odwołania operacji. Nie wiadomo, czy Trump po prostu zmienił zdanie, czy to jego administracja zmieniła kierunek działania z powodów logistycznych bądź strategicznych.

Irańczycy podali w czwartek, że zestrzelili nad Zatoką Omańską dron szpiegowski MQ-4C Triton należący do Marynarki Wojennej USA. Mieli tego dokonać żołnierze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jej dowódca, gen. Hosejn Salami podkreślił, że amerykański dron został zestrzelony, ponieważ „wdarł się przez naszą granicę, naruszając nasze bezpieczeństwo narodowe” i dodał, że jest to wyraźny i stanowczy sygnał dla Waszyngtonu. Według nieoficjalnych informacji strony amerykańskiej, statek powietrzny zestrzelono rakietą ziemia-powietrze.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: Trump ostrzegł Iran za pośrednictwem Omanu, że atak USA jest bliski i wezwał Teheran do rozmów

Kresy.pl / Jerusalem Post / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz