Unijni przywódcy zdecydowali w czwartek o przedłużeniu sankcji nałożonych na Rosję. Sankcje gospodarcze dotyczące rosyjskiego sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania przedłużono o pół roku, a sankcje wobec Krymu i Sewastopola o rok.

Jak podaje strona internetowa Rady Europejskiej, unijni liderzy omówili w czwartek ostatnie wydarzenia i sytuację na wschodzie Ukrainy oraz na Morzu Azowskim. Ponownie wezwano Rosję do uwolnienia uwięzionych ukraińskich marynarzy, zwrotu zatrzymanych kutrów i zapewnienia swobodnego przejścia przez Cieśninę Kerczeńską. Przywódcy UE wezwali również Rosję do pełnej współpracy w ramach trwającego dochodzenia w sprawie zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem latem 2014 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron poinformowali pozostałych przywódców o realizacji porozumień mińskich i negocjacjach w formacie normandzkim. Unijni liderzy jednogłośnie zgodzili się na przedłużenie sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję na kolejne 6 miesięcy. Uczestnicy spotkania wezwali Rosję do pilnego wznowienia negocjacji w sprawie wdrożenia porozumień mińskich. Zapowiedziano rozważenie dalszych opcji, w tym nieuznawania rosyjskich paszportów wydanych mieszkańcom Donbasu.

Sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków do unijnych rynków kapitałowych, zakazie eksportu i importu broni, zakazie eksportu produktów podwójnego zastosowania do celów militarnych oraz ograniczeniu dostępu Rosji do strategicznych technologii i usług związanych z wydobyciem ropy naftowej. UE ogranicza także współpracę gospodarczą z Rosją dotyczącą inwestycji rozwojowych.

Wcześniej w czwartek przedstawiciele krajów członkowskich UE zdecydowali o przedłużeniu o rok sankcji związanych z aneksją Krymu i Sewastopola. Obejmują one zakaz importu towarów pochodzących z Krymu, chyba że posiadają ukraiński certyfikat, zakaz wpływania do krymskich portów statków pod banderą krajów UE bądź należących do któregoś z krajów UE oraz zakaz nabywania przez przedsiębiorstwa działające w UE nieruchomości i spółek na Krymie. Zabronione jest eksportowanie na Krym towarów i technologii związanych z transportem, telekomunikacją i sektorem energetycznym. Niedozwolona jest także obsługa ruchu turystycznego na Krym i do Sewastopolu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Merkel: UE nie zniesie sankcji wobec Rosji do czasu zwrotu Krymu

Kresy.pl / rmf24.pl / consilium.europa.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz