Merkel: UE nie zniesie sankcji wobec Rosji do czasu zwrotu Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek, że Unia Europejska nie zniesie sankcji nałożonych na Rosję, dopóki ta nie zwróci Krymu Ukrainie. – podaje agencja UNIAN. Słowa szefowej niemieckiego rządu padły na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Berlinie.

Merkel poinformowała, że ​​omawiała z Zełenskim kwestię przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Kanclerz Niemiec przypomniała, że w Donbasie „nie zrobiono ostatnio postępu”. Jednocześnie mówiła, że nie chodzi o wzmocnienie sankcji, ale o ich kontynuowanie.

Merkel z zadowoleniem przyjęła inicjatywy Zełenskiego mające na celu poprawę sytuacji humanitarnej w obwodach donieckim i ługańskim, a także realizację porozumień mińskich.

Kanclerz Niemiec podkreślała, że ​​sankcje nie zostaną zniesione do czasu powrotu Krymu w granice Ukrainy. Merkel zapewniała, że Republika Federalna Niemiec popiera Ukrainę w sprawie przywrócenia jej integralności terytorialnej.

Według strony internetowej ukraińskiego prezydenta na spotkaniu omawiano także pomoc Niemiec w uwolnieniu ukraińskich jeńców oraz perspektywy eurointegracji Ukrainy.

Jak podawała PAP, w poniedziałek kwestię sankcji poruszył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na spotkaniu szefów dyplomacji krajów UE, relacjonując swoją wizytę na Ukrainie wraz z ministrem spraw zagranicznych Szwecji. Czaputowicz zaproponował, by decyzje o przedłużeniu sankcji podejmowano co 12, a nie co 6 miesięcy, jak dotychczas. Uzasadniał to tym, że na razie nie widać zmiany postępowania Rosji wobec Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Były kanclerz Niemiec uznaje Krym za „starą rosyjską ziemię” i porównuje jego aneksję do granicy na Odrze

Kresy.pl / UNIAN / PAP / president.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz