Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder na spotkaniu z przedstawicielami niemieckiego biznesu uznał do uznanie aneksji Krymu przez Rosję.

Schröder, w latach 1998-2005 kanclerz Niemiec, od 2017 roku jest przewodniczącym Rady Dyrektorów rosyjskiego, państwowego koncernu naftowego Rosnieft. W środę występował na forum biznesowym w Brandenburgu nad Hawelą. Gazeta „Bild”, a za nią portal telewizji NTV, odnotowały wypowiedzi byłego kanclerza na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Krym to stare terytorium Rosji” – stwierdził w czasie swojego wystąpienia Schröder. Przypomniał przy tym o decyzji przywódcy Związku Radzieckiego Nikity Chruszczowa, który w 1953 r. zdecydował o przekazaniu Półwyspu Krymskiego Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, wcześniej był on częścią Rosyjskiej Federacyjnej SRR. Schröder sugerował, że w ramach ZSRR decyzja ta nie miała większego znaczenia, ale nabrała go po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości.

Wzywając do uznania przynależności Krymu do Rosji, Schröder czynił nawet porównania do polityki kanclerza RFN Willego Brandta, a także do podpisania w 1970 r. traktatu z Polską, w którym RFN uznała granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej, co sam Schröder określił jako „sukces” niemieckiej polityki wschodniej.

Były kanclerz podkreślał też, że aneksja Półwyspu Krymskiego została poparta przez miejscową ludność w rozpisanym w marcu 2014 r. referendum i jego zdaniem nie była aktem agresji. W związku z tym Schröder wezwał do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję przez państwa Unii Europejskiej za jej politykę wobec Ukrainy. Wezwał też władze Ukrainy by te zrealizowały „w końcu” postanowienia Porozumień Mińskich z 2014 i 2015 r. Zakładają one przyznanie terenom kontrolowanym obecnie przez donbaskich separatystów specjalnego statusu administracyjnego, ale też przywrócenie pełnej kontroli Kijowa nad całą granicą z Rosją oraz rozbrojenie oddziałów separatystycznych.

Wypowiedzi Schrödera to kolejne wystąpienie ze strony niemieckich prominentów za zniesieniem sankcji wobec Rosji. W podobny sposób wypowiadali się niedawno premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig i premier Saksonii Michael Kretschmer.

n-tv.de/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz