Sara Netanjahu, żona premiera Izraela Binjamina, przyznała w niedzielę przed sądem, że dokonała sprzeniewierzenia pieniędzy publicznych.

Netanjahu wzięła na siebie winę za zamawianie wystawnych dań z luksusowych restauracji do rezydencji premiera na koszt podatnika. Jest to zabronione przez izraelskie prawo, bowiem administracja premiera zatrudnia kucharza na pełen etat i w przypadku ich obecności, premier powinien korzystać właśnie z ich obsługi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwotnie prokurator oskarżał Sarę Netanjahu o sprzeniewierzenie w ten sposób pieniędzy publicznych o równowartości 100 tys. dolarów. Ostatecznie prokuratura przyjęła 50 tys. jako wymiar strat dla budżetu państwa jakie spowodowała małżonka premiera. Dowody przeciw Netanjahu były na tyle mocne, że zdecydowała się ona na ugodę z prokuratorem. W niedzielę przyznała się przed sądem do winy i zgodziła poddać się karze. Została zobowiązana do zwrotu do budżetu państwa kwoty odpowiadającej 12,5 tys. dolarów, a także zapłacenie grzywny o równowartości 2,7 tys. dol.

Prokurator zgodził się na wymierzenie Netanjahu tak umiarkowanej kary, za okoliczności łagodzące uznając to, że wcześniej nie była ona karana, a przestępczy proces miał miejsce 10 lat temu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak przypomina piszący o sprawie portal wPolityce.pl Sara Netanjahu została już skazana w 2016 w procesie cywilnym wytoczonym jej przez gospodynię domową o złe traktowanie i nie objęcie jej stałym zatrudnieniem. Netanjahu musiała wypłacić byłej pracowniczce 40 tys. dol. Jej mąż, rządzący Izraelem od 2009 r. jest oskarżony w trzech sprawach korupcyjnych, a także o oszustwo. Binjamin Netanjahu określał wcześniej oskarżenia wobec żony jako „bezpodstawne” i „urojone”.

wpolityce.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz