Według rozwiązań nad jakimi pracuje obecnie rząd, przedsiębiorcy zyskają nową możliwość sprowadzania pracowników z zagranicy na uproszczonych zasadach w przypadku wybranych zawodów.

Według „Rzeczpospolitej” nowe przypisy pozwalające na łatwiejsze sprowadzanie pracowników z zagranicy zostaną wprowadzone najpóźniej w wakacje.

Gazeta informuje, że do Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Armeńczyków, Gruzinów i Mołdawian do Polski za pracą będą mogli przyjeżdżać imigranci z całego świata. Kryterium ma być zawód – dwadzieścia zawodów, które będą korzystać z preferencji, ma zostać wskazanych przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt rozporządzenia ma zostać wysłany do konsultacji społecznych w ciągu dwóch tygodni.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: Napływ Ukraińców hamuje wzrost płac w Polsce

Intensywnie pracujemy nad tym, by przygotować rozporządzenie z listą 20 zawodów, których przedstawiciele będą mogli być sprowadzani z całego świata do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach. Myślę, że projekt zmian zostanie skierowany do konsultacji po Świętach Wielkanocnych. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami pracodawców i zebraliśmy od nich propozycje zawodów, które powinny korzystać z preferencji. Na pewno na tej liście znajdą się przedstawiciele zawodów w branży budowlanej, informatycznej, medycznej, a także kierowcy” – oświadczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pamiętamy też o bezpieczeństwie Polski i Polaków. Zanim taki cudzoziemiec przyjedzie do Polski, zostanie zweryfikowany przez nasze służby konsularne. Jeśli sprawdzenie wypadnie negatywnie, po prostu nie dostanie wizy wjazdowej do Polski – dodał wiceminister.

Kresy.pl / forsal.pl / rp.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    MJD9 :

    Przez masowe ściąganie Ukraińców do Polski „rząd-w-Polsce” dokonuje naraz dwóch bardzo niekorzystnych operacji: gwałtownie obniża średnią statystyczną inteligencję na Ukrainie i w Polsce.
    Ale kto w „rządzie-w-Polsce” ma głowę do takich rzeczy.