Przez rok kryzysu wywołanego Covid-19 przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Łącznie pracuje ich w naszym kraju już 766 tys. osób. To najnowsze dane – napisała „Rzeczpospolita” (Rz) we wtorek.

Gazeta pisze, że ostatnie dane ZUS wskazują, że liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce systematycznie rośnie przez cały czas pandemii koronawirusa. Podkreślono, że duży wzrost liczby takich pracowników w Polsce w ciągu dwóch ostatnich kwartałów 2020 r. to wynik odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu – Polska Agencja Prasowa (PAP) powołuje się na „Rz”. W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych 725 173 obcokrajowców. Oznaczało to wzrost o 11,3 proc. w porównaniu do grudnia poprzedniego roku. 59,4 proc. liczby cudzoziemców było pracownikami, 3 proc. prowadziło działalność gospodarczą. Pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia, np. na zleceniu czy w formie pracy tymczasowej.

„Rz” zaznacza, że największą grupę obcokrajowców, aż 73,4 proc., stanowili obywatele Ukrainy. Liczba takich pracowników zatrudnionych legalnie w Polsce wyniosła grudniu 2020 roku 532 503 osoby. Oznacza to, że było ich o 11,1 proc. więcej niż na koniec 2019 r.

Oglądaj także: Migracja Ukraińców do Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„To jednak nie koniec wzrostów, które od początku tego roku nabrały jeszcze szybszego tempa. Według najnowszych danych za marzec tego roku w systemie ubezpieczeń społecznych figuruje obecnie aż 766 tys. cudzoziemców. Wynika z tego, że tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku przybyło nad Wisłą 40 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Łącznie, licząc rok do roku, jest ich obecnie 100 tys. więcej niż w marcu 2020 r., gdy zaczynał się kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa” – zwraca uwagę „Rz”.

Zobacz także: Ok. 153 mln zł na 500+ dla obcokrajowców w 2020 roku

Gazeta podaje, że w całym systemie ubezpieczeń społecznych przybyło jednocześnie w tym czasie tylko 51 tys. ubezpieczonych. W marcu było ich łącznie 15,52 mln osób. Po odliczeniu wzrostu liczby cudzoziemców, można przyjąć, że liczba ubezpieczonych zmalała o 50 tys. osób – zauważa „Rz”.

Oglądaj także: Dr Cezary Mech: Napływ imigrantów hamuje rozwój technologii

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Ukraińcy ratują polski system emerytalny? Prezes ZUS: polemizowałabym

Od marca 2020 roku do lutego br. w Polsce wydano ponad 420 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. 72 proc. z nich stanowili Ukraińcy, zatrudniani głównie w budownictwie oraz w przetwórstwie przemysłowym. Z kolei w tzw. systemie oświadczeniowym, dotyczącym pracy do 6 miesięcy, 1,35 mln wpisów do ewidencji (87%) dotyczyło Ukraińców.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz