Królewskie Norweskie Siły Powietrzne wycofają swoją obecną flotę F-16 do końca roku. Jak poinformował w czwartek portal Scramble, Rumunia jest zainteresowania zakupem maszyn.

Królewskie Norweskie Siły Powietrzne wycofają swoją obecną flotę F-16 do końca roku. Jak poinformował w czwartek portal Scramble, Rumunia jest zainteresowania zakupem maszyn.

Zgodnie z proponowanym budżetem obronnym na 2022 roku norweskie ministerstwo obrony stwierdziło, że od 2022 roku Lockheed Martin F-35A Lightning II będzie jedynym myśliwcem w stałej służbie. W tej chwili Królewskie Norweskie Siły Powietrzne mają 31 operacyjnych F-35A, z których 10 jest eksploatowanych przez 62. Eskadrę Myśliwską w celach szkoleniowych. Oczekuje się, że w tym roku do Norwegii zostaną dostarczone trzy kolejne F-35.

Norwegia planuje zakończyć dostawy 52 samolotów F-35A do końca 2024 roku, ale może to się nieco pogorszyć z powodu opóźnień w produkcji w wyniku pandemii COVID-19.

W marcu 2021 roku magazyn Scramble poinformował o możliwej komercyjnej sprzedaży F-16. Norweska Agencja Materiałów Obronnych (NDMA) zleciła Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) utrzymanie pewnej liczby wycofanych z eksploatacji samolotów F-16 i przygotowanie ich do komercyjnej odsprzedaży. Nie wiadomo ile F-16 będzie gotowych do tej ewentualnej komercyjnej odsprzedaży.

Zobacz też: Afera mailowa: wyciekła notatka KPRM ws. zakupu F-35. Wyraźna różnica zdań z MON

Według Key Aero, Rumuńskie Siły Powietrzne są zainteresowane kupnem dwóch eskadr byłych myśliwców F-16AM. Rumunia już wcześniej deklarowała zamiar zakupu w Oslo co najmniej dwóch eskadr takich samolotów.

Przeczytaj: USA: 710 mln dol. dla Lockheed Martin na pro­duk­cję F‑35 m.in. dla Polski

Kresy.pl/Scramble

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply