Brytyjski urząd statystyczny podał, że w ciągu roku od referendum ws. Brexitu o 44 proc. wzrosła liczba Polaków składających wnioski o brytyjski paszport.

Od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku – wnioski o brytyjskie obywatelstwo złożyło ponad 6,1 tys. Polaków. Rok wcześniej zrobiło to 4,3 tys. osób – podał brytyjski urząd statystyczny. Jest to drugi najwyższy wynik roczny od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Polacy są także największą grupę narodową wśród wnioskodawców o brytyjski paszport z państw unijnych.

W tym samym czasie łączna liczba wniosków składanych przez obywateli państw UE wzrosła aż o 80 proc. Wzrost dotyczy starych państw Wspólnoty, m.in. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii – ponad milion osób w 2016

Status obywateli UE zamieszkujących Wielką Brytanię po Brexicie jest obecnie negocjowane przez Londyn i Brukselę. Brytyjski rząd proponuje wprowadzenie rejestracja w centralnej bazie danych, której efektem byłoby nadanie specjalnego statusu “osoby osiedlonej”.

Obywatele państw unijnych mieliby, według stanowiska Londynu, również spełniać wymagania finansowe, aby otrzymać zgodę na sprowadzenie członka rodziny spoza Wielkiej Brytanii. Prawa i obowiązki rezydentów byłyby zapisane w brytyjskim prawie i miałyby być egzekwowane przez brytyjskie sądy. Unija chce z kolei dożywotniej gwarancji braku zmian obecnego statusu. Chcą także, aby najwyższym sądem właściwym do rozstrzygania sporów pozostał Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy chcą po Brexicie zostać w Wielkiej Brytanii

Z powodu przedłużających się negocjacji na ten temat wiele osób stara się uzyskać stałą rezydenturę, gwarantującą obecne prawa. Jest ona pierwszym krokiem niezbędnym do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa. Przez pierwszy kwartał tego roku wniosek o potwierdzenie stałej rezydentury został złożony przez 13 tys. Polaków, a przez drugi kwartał – ponad 12,4 tys.

Brytyjski rząd oświadczył jednak, że nie planuje w przyszłości automatycznie honorować tego dokumentu. Jego posiadacze będą musieli przejść przez zakładaną przez Londyn rejestrację. Unia chce jednak automatycznego uznania stałej rezydentury. Negocjatorzy podkreślają, że wymaganie ponownego składania wniosku jest nieuzasadnione.

Wielka Brytania rozpoczęła oficjalny proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca. Ma on potrwać maksymalnie do końca marca 2019 roku. Wedle szacunków w Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków.

kresy.pl / polsatnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply