Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w piątek, że na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów. (więcej…)

Dowódca ukraińskiego pułku Azow Denys Prokopenko zasugerował, że w ramach porozumienia dotyczącego złożenia broni przez obrońców zakładów Azowstal uzgodniono wydanie Ukrainie ciał zabitych ukraińskich żołnierzy.

W nagraniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych przez pułk Azow, Prokopenko powiedział, że złożenie broni przez obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu odbywa się na rozkaz najwyższych władz wojskowych Ukrainy.

"Wyższe kierownictwo wojskowe wydało rozkaz zachowania życia i zdrowia wojskowych garnizonu oraz zakończenia obrony miasta".

Ministerstwo obrony Niemiec podało w piątek termin dostarczenia Ukrainie 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard.

Jak podaje Deutsche Welle, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony poinformował w piątek, że w lipcu Ukraina otrzyma z Niemiec 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Według ministerstwa Gepardy będą używane do ochrony infrastruktury krytycznej na Ukrainie przed rosyjskimi atakami.

Według niemieckiej agencji dpa Ukraina otrzyma nie tylko Gepardy, ale także wsparcie szkoleniowe niemieckich sił zbrojnych oraz prawie 60 tys. sztuk amunicji.

Silvio Berlusconi, były włoski premier i lider partii Forza Italia uważa, że "zjednoczona Europa" powinna skłonić Ukrainę do zaakceptowania rosyjskich żądań. (więcej…)

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

W piątek operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool podjął decyzję o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną w spółkach grupy Inter RAO, które są jedynymi importerami energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich. Od niedzieli rosyjska energia elektryczna nie jest już importowana na Litwę, podobnie jak gaz i ropa.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłu energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą – mówi Rokas Masiulis, Dyrektor Generalny Litgrid, litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W 2021 roku import energii elektrycznej z Rosji stanowił 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i pokrywał 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%