Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział w czwartek, że dostawy amerykańskiej broni ze zubożonym uranem na Ukrainę stanowią „akt przestępczy” – podała agencja prasowa Reuters.
W środę Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości do 175 mln dolarów, obejmujący amunicję ze zubożonego uranu do amerykańskich czołgów Abrams.
„To nie jest tylko krok eskalacyjny, ale jest odzwierciedleniem skandalicznego lekceważenia przez Waszyngton konsekwencji użycia tego rodzaju amunicji w strefie działań wojennych dla środowiska. W rzeczywistości jest to czyn przestępczy, nie mogę tego ocenić inaczej” – powiedział Riabkow.
W przemówieniu na seminarium dotyczącym bezpieczeństwa powtórzył także wcześniejsze ostrzeżenia Rosji dotyczące ryzyka wojny nuklearnej ze względu na, jak to określił, „presję” Zachodu na Moskwę. „Teraz ta presja niebezpiecznie balansuje na krawędzi bezpośredniego konfliktu zbrojnego między mocarstwami nuklearnymi” – powiedział.
Riabkow dodał, że rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na Białorusi przez Rosję przebiega zgodnie z harmonogramem. „Zakończono już kilka etapów tworzenia odpowiedniej infrastruktury i ponownego wyposażenia odpowiednich przewoźników. Prace te są kontynuowane”.
Produkt uboczny wzbogacania uranu, zubożony uran, jest używany w amunicji, ponieważ jego ekstremalna gęstość umożliwia pociskom łatwe przebijanie pancerza. Krytycy twierdzą, że spożycie lub wdychanie pyłu zubożonego uranu wiąże się z niebezpiecznymi zagrożeniami dla zdrowia, w tym nowotworami i wadami wrodzonymi.
Jak informowaliśmy, administracja prezydenta USA Joe Bidena po raz pierwszy zamierza wysłać Ukrainie, w kolejnym pakiecie pomocy wojskowej, pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Pakiet ten ma zostać ogłoszony w przyszłym tygodniu. Ma być wart od 240 mln do 375 mln dolarów, w zależności od tego, co ostatecznie się w nim znajdzie. Agencja powołuje się na dokument, z którym mogła się zapoznać. Ponadto, sprawę potwierdziły dwa niezależne źródła.
Amunicja ze zubożonym uranem może być wystrzeliwana przez czołgi Abrams. Przypomnijmy, że według serwisu Politico, do połowy września 10 czołgów Abrams trafi na Ukrainę.
Agencja ocenia, że dostarczenie Ukraińcom amunicji ze zubożonym uranem przez Amerykanów najpewniej wywoła kontrowersje. Tym bardziej, że wcześniej Waszyngton podjął decyzję o dostarczeniu na Ukrainę amunicji kasetowej.
Jeszcze w marcu br. brytyjski rząd potwierdził, że wraz z kompanią czołgów Challenger 2 na Ukrainę zostaną wysłane wzbudzające kontrowersje pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Tym razem, byłaby to jednak pierwsza dostawa takiego uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.
Dodajmy, że w czerwcu br. „The Wall Street Journal” pisał, że prezydent USA Joe Biden miałby udzielić zgody na dostarczenie Ukrainie amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem.
Według „WSJ”, Pentagon opowiadał się za tym, aby amerykańskie czołgi Abrams, które zostaną przekazane Ukrainie, były uzbrojone w amunicję przeciwpancerną ze zubożonym uranem, używaną przez armię amerykańską. Argumentowano, że byłaby ona „bardzo skuteczna przeciwko rosyjskim czołgom”.
Rosyjskie ministerstwo obrony przekonuje, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom, populacji i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia.
Czytaj także: Zacharowa ostrzegła Londyn przed odpowiedzialnością za dostawy pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainę
Kresy.pl/Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!