Działacze Stowarzyszenia Memoriał: Aleksandr Gurjanow i Oleg Orłow zostali zatrzymani w niedzielę w Moskwie z powodu udziału w pikiecie antywojennej.

Zatrzymano ich na Placu Teatralnym koło Teatru Bolszoj.

Działacze stanęli na placu, trzymając w rękach plakaty z hasłami przeciw wojnie. Po kilku minutach podeszli do nich policjanci i zabrali ich na komisariat.

Gurjanow jest szefem sekcji polskiej Stowarzyszenia Memoriał, badającej represje polityczne wobec obywateli polskich w ZSRR, w tym zbrodnię katyńską.

Jak informowaliśmy, Sąd Najwyższy Rosji zdecydował pod koniec grudnia o likwidacji stowarzyszenia „Memoriał”, zasłużonego w badaniu zbrodni czasów stalinowskich.

„Uznajemy decyzję Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, który uwzględnił wniosek Prokuratury Generalnej o likwidację Międzynarodowego Memoriału, za niezgodną z prawem oraz bezpodstawną i będziemy się od niej odwoływać” – powiedziała pełnomocnik prawna stowarzyszenia Maria Ejsmont. Uznała ona orzeczenie za „niesprawiedliwą decyzję, która przyniesie szkodę”.

Prokuratura Generalna uzasadniła wniosek o likwidacji organizacji historycznej i popularyzatorskiej naruszeniem przez nią ustawy o zagranicznych agentach, do których „Memoriał” jest oficjalnie zaliczony od 2016 r. Prokurator zarzucał stowarzyszeniu, że nie dodawało do publikowanych przez siebie materiałów przewidzianych przepisami adnotacji informującej właśnie o tym, że ma status agenta zagranicy. Jednak we wniosku pojawiły się także zarzuty o zniekształcanie historii Rosji.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” powstało w 1989 r., choć nieformalnie grupa, inspirowana przez czołowych dysydentów, działała już wcześniej.

Głównym celem „Memoriału” było badanie represji i zbrodni władz radzieckich ze szczególnym uwzględnieniem czasów stalinowskich oraz popularyzacja wiedzy o nich. W związku z tym stowarzyszenia przyczyniło się także do badań na zbrodnią katyńską i represjami wobec Polaków.

W ramach struktury organizacji wydzielono Centrum Obrony Praw człowieka, które też jest przedmiotem analogicznego postępowania sądowego. Poszczególni członkowie organizacji także są oskarżani przez prokuratorów. W zeszłym roku Sąd Najwyższy Karelii podwyższył wymiar kary dla Jurija Dmitrijewa, historyka i przewodniczącego oddziału Stowarzyszenia Memoriał w Karelii o 10 lat.

Kresy.pl / wp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply