Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła członka ukraińskiej delegacji do rokowań z Rosjanami w Homlu – podał w sobotę portal Ukraińska Prawda. Denis Kirejew został zastrzelony podczas próby zatrzymania. Ukraińcy podejrzewali go o zdradę stanu. [EDIT: W sobotę ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że Denis Kirejew zginął “podczas wykonywania zadań specjalnych”, a nie jak wcześniej podawały ukraińskie media, podczas próby zatrzymania przez SBU].

W czasie próby zatrzymania Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zastrzeliła członka ukraińskiej delegacji negocjacyjnej w Homlu, Denisa Kirejewa. Był podejrzany o zdradę – podał portal Ukraińska Prawda.

Nowe informacje na temat śmierci ukraińskiego negocjatora Denisa Kirejewa [AKTUALIZACJA]

Portal powołuje się na rozmówców z ukraińskich kręgów politycznych. Według ich informacji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) miała jasne dane na temat zdrady Kirejewa, m.in. rozmowy telefoniczne.

Portal Obozrevatel zwraca uwagę, że nazwisko Kirejewa nie znalazło się na liście opublikowanej przez służbę prasową Kancelarii Prezydenta Ukrainy, ale na zdjęciach i filmach widać go przy stoliku obok przedstawicieli Kijowa.

Kirejew był finansistą związanym z wpływowymi ukraińskimi oligarchami, powiązanymi z byłym prezydentem, Wiktorem Janukowyczem – braćmi Klujewymi. Nie jest do końca jasne w jaki sposób znalazł się w ukraińskiej delegacji. Andrij Petrowycz Klujew był m.in. wicepremierem w latach 2010-2012, w latach 2012-2014 przewodził ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a w styczniu 2014 r. został szefem administracji prezydenta. Jego brat Serhij, był wielokrotnym deputowanym do Werchownej Rady.

W 2015 roku został m.in. objęty sankcjami finansowymi, jakie Unia Europejska nałożyła na Wiktora Janukowycza i jego otoczenie. Sankcje te zostały zniesione w 2018 r. Ukraińska prokuratura stawiała Serhijowi Klujewemu zarzuty machinacji finansowych i korupcji.

Zobacz także: Kijów: parlamentarzysta z prorosyjskiej partii zatrzymany. Zagrożono mu rozstrzelaniem [+VIDEO/+FOTO]

pravda.com.ua / news.obozrevatel.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply