Rosyjski statek Akademik Czerski, który jest powszechnie uważany za jednostkę mogącą dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, zarzucił kotwicę u wybrzeży Niemiec. Znajduje się aktualnie w rejonie miasta Sassnitz w północno-wschodniej części wyspy Rugia – podała w sobotę agencja TASS.

Agencja TASS podała w sobotę, powołując się na dane portali śledzących ruch okrętów, że Akademik Czerski znajduje się aktualnie w rejonie portu Mukran, w pobliżu Sassnitz – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). We wspomnianym porcie znajduje się terminal logistyczny związany z projektem budowy Nord Stream 2. Są tam przechowywane m.in. rury mające służyć do układania gazociągu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W terminalu znajduje się także rosyjska barka Fortuna. Była wcześniej wspominana w kontekście układania gazociągu. Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że nie jest ona wyposażona w system dynamicznego pozycjonowania, pozwalający na wykonywanie bardzo precyzyjnych manewrów. Posiadanie tego systemu jest konieczne, w przypadku prowadzenia prac na duńskich wodach terytorialnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak podkreślał wcześniej, że brakujący odcinek Nord Stream 2 może być ułożony przez Akademik Czerski. W lutym 2020 roku jednostka rozpoczęła rejs z Nachodki na Dalekim Wschodzie Rosji. Następnie opłynęła Afrykę i przez Ocean Atlantycki dotarła na Morze Bałtyckie. Statek znalazł się 3 maja w okolicach Kaliningradu. Wypłynął w kierunku Rugii 7 maja.

PAP przypomina, że w połowie kwietnia rządowa „Rossijskaja Gazieta” przewidywała, że Akademik Czerski będzie modernizowany w Petersburgu albo Kaliningradzie. Modernizacja miałaby na celu przystosowanie statku do układania rur o średnicy 1220 mm (z takich rur składa się Nord Stream 2).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, prezydent USA Donald Trump podpisał pod koniec grudnia 2019 r. ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zostały w niej zapisane m.in. sankcje wobec firm, które zajmują się budową gazociągu Nord Stream 2. W grudniu z Bałtyku odpłynęły jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które zajmowały się układaniem rur na dnie morza. Gazprom zapowiedział, że Rosja ukończy budowę samodzielnie.

Do tej pory wybudowano 93 proc. gazociągu. Do jego ukończenia potrzeba jeszcze ułożenia 160 km rur.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz