Rosja rozważy uznanie nowych władz Afganistanu po utworzeniu w tym kraju rządu, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na spotkaniu informacyjnym w czwartek.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Rosja rozważy uznanie nowych władz Afganistanu po utworzeniu w tym kraju rządu, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na spotkaniu informacyjnym w czwartek.

„Wzywamy do utworzenia inkluzywnego rządu koalicyjnego w Afganistanie, który obejmowałby wszystkie siły etniczne i polityczne kraju, w tym mniejszości etniczne, więc kwestia uznania władz kraju pojawi się po zakończeniu procesu” – wskazała.

Zobacz też: Putin: USA osiągnęły w Afganistanie wynik zero

Według Zacharowej Rosja konsekwentnie podkreśla potrzebę przekształcenia Afganistanu w państwo pokojowe, niezależne i stabilne gospodarczo.

Jednocześnie, według jej słów, „spontaniczna operacja opuszczenia Afganistanu przez kraje zachodnie może mieć negatywny wpływ na dobrobyt narodu w nowej epoce historycznej. To kraje zachodnie podjęły decyzję o formie swojej obecności, ale nie zrobiły tego na podstawie mandatu wydanego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, a także nie przedstawiły raportów Radzie Bezpieczeństwa ONZ, więc to właśnie te kraje ponoszą główną odpowiedzialność za ten krok i wszystko, co odziedziczył Afganistan i ruch talibów” – dodała.

Maria Zacharowa zwróciła uwagę, że talibowie wykazali chęć rozwijania więzi ze społecznością międzynarodową.

„Odnotowujemy oświadczenie wyższego urzędnika talibów, Szahabuddina Delawara, w którym wezwał on obce kraje, które pospiesznie przerwały swoje misje dyplomatyczne, do wznowienia pracy. To przesłanie pokazuje gotowość przywódców talibskich do rozwijania więzi ze społecznością międzynarodową” powiedziała rzeczniczka.

Zacharowa wspomniała też, że ambasada rosyjska w Kabulu nadal pracuje normalnie. „Sytuacja z bezpieczeństwem pracowników i obiektów jest na tym etapie pod kontrolą” – podsumowała.

Rosjanie już wcześniej ustanowili kontakty z talibami mimo tego, że oficjalnie ich ruch jest uznawany w Rosji za organizację terrorystyczną. 8 lipca bieżącego roku oficjalna delegacja talibów gościła w Moskwie, gdzie spotykała się z przedstawicielami rosyjskich władz. Pod koniec tegoż miesiąca przedstawiciel rosyjskiego MSZ zapowiedział, że Moskwa jest gotowa na przejęcie władzy nad Afganistanem przez talibów. Relacje nawiązane z talibami pozwoliły Rosji na utrzymanie jej ambasady w Kabulu po zajęciu afgańskiej stolicy przez talibów. Niedawno jej szef stwierdził, że pod ich władzą mogą się otworzyć perspektywy dla rosyjskich inwestycji w eksploatację afgańskich surowców naturalnych.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply