Rosyjska Duma uchwaliła dziś przepisy zabraniające właścicielom serwisów zapewniających anonimowość przyznawania dostępu do zakazanych stron internetowych.

Uchwalone przepisy wprowadzają poprawki do istniejącej ustawy o ochronie informacji. Dotyczą serwisów VPN (wirtualne sieci prywatne) oraz serwisów zapewniających anonimowość przeglądania. Te ostatnie zyskały w Rosji na popularności po 2013 roku, kiedy przyjęto ustawę o walce z piractwem internetowym.

Dzięki serwisom anonimizującym internauci w Rosji mogli uzyskać dostęp do stron internetowych zakazanych przez państwowego regulatora – Roskomnadzor. Do końca zeszłego roku rosyjski regulator zablokował ponad 50 tys. stron w rosyjskim Internecie. Po przyjęciu nowego prawa serwisy zapewniające anonimowość będą musiały umieścić na wewnętrznej „czarnej liście” strony zakazane przez Roskomnadzor a jeśli tego nie zrobią, same zostaną zablokowane.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja może zablokować zagraniczne rosyjskojęzyczne media

Dodatkowo nowe prawo pozwala Roskomnadzorowi na blokowanie stron zawierających informacje o sposobach obchodzenia blokad – jak serwisy VPN. Ustawa nakazują także operatorom wyszukiwarek dostępnych w Rosji na przerwanie dostarczania linków do zasobów internetowych, które trafiły na listę rosyjskiego regulatora.

Oprócz tego przepisy dotyczą również komunikatorów internetowych. Ich właściciele zostali zobowiązani do identyfikowania użytkowników na podstawie numeru telefonu komórkowego. W ten sposób robią to np. Telegram czy WhatsApp, jednak nie jest to wymagane w przypadków facebookowego Messengera.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Memy i żarty graficzne na cenzurowanym

Wymogi te zostały uzasadnione faktem, że są one wykorzystywane do rozpowszechniania treści ekstremistycznych lub reklamami narkotyków. Wymóg podania telefonu ma ograniczyć ich anonimowość.

Zdaniem niektórych ekspertów przepisy przyjęte przez rosyjski parlament są z technicznego punktu widzenia niemożliwe do realizacji.

Przyjęte poprawki mają wejść w życie 1 listopada 2017 roku. Muszą jednak jeszcze zostać przegłosowane przez wyższą izbę parlamentu – Radę Federacji i podpisane przez prezydenta.

kresy.pl / radiomaryja.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply