Emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej Frode Berg jest podejrzewany o przejmowanie tajnych materiałów rosyjskiej Marynarki Wojennej.

Decyzję o tymczasowym aresztowaniu byłego funkcjonariusza norweskiej straży granicznej, podjął lefortowski sąd rejonowy w Moskwie, co potwierdziła rzeczniczka sądu Jekatarina Krasnowa. Okres aresztowania sąd wyznaczył na dwa miesiące. Rzeczniczka ujawniła, że swoją decyzję sąd wydał jeszcze 6 grudnia i została już ona zaskarżona przez obronę Berga. Berg został zatrzymany przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa 8 grudnia.

Norweg został aresztowany prawdopodobnie na terenie Moskwy. Na Facebooku można przeczytać jego ostatni wpis z 5 grudnia do którego załączono zdjęcie z moskiewskiego Placu Czerwonego. Rosyjska specsłużba obwinia Berga o współpracę z Rosjaninem Aleksiejem Żytniukiem. Został on zidentyfikowany jako tajny współpracownik CIA i od 30 listopada przebywa w areszcie tymczasowym. Mogłoby to świadczyć, że także norweski funkcjonariusz współpracował z amerykańskim wywiadem. Śledztwo objęte jest klauzulą tajności. Siatka tworzona przez aresztowanych miała pozyskiwać tajne informacje na temat rosyjskiej Marynarki Wojennej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisze portal telewizji RBC, Berg przez 25 lat służył na granicy norwesko-rosyjskiej. W zeszłym roku przeszedł na emeryturę.

Czytaj także: W Szwecji aresztowano litewskiego szpiega? 

rbc.ru/ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz