Jak podała w piątek agencja TASS, podczas manewrów „Kaukaz-2020” rosyjska armia po raz pierwszy użyła nowoczesnych ciężkich systemów rakietowych TOS-2 Tosoczka.

Według oficjalnych informacji, nowe „ogniomiotne” systemy TOS-2 zniszczyły nadciągające kolumny pancerne ćwiczebnego przeciwnika. Rosyjski resort obrony przekazał dziennikarzom, że „ogień niekierowanej amunicji rakietowej TBS-M3 z głowicami termobarycznymi o zwiększonej mocy spowodował wielkie zniszczenia u nadciągającego wroga”.

Ponadto, jeden z batalionów złożonych z dziewięciu ciężkich systemów rakietowych TOS-1A Sołncepiok zniszczył zmotoryzowany batalion piechoty umownego przeciwnika. Do tego celu wykorzystano amunicję niekierowaną m.in. z głowicami termobarycznymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Należy zaznaczyć, ze z uwagi na wykorzystywanie pocisków termobarycznych, systemy TOS-1 i TOS-2 są nazywane ciężkimi miotaczami ognia, a czasem również wyrzutniami rakiet zapalających.

W głównym etapie ćwiczeń, odbywających się na poligonie Kapustin Jar w obwodzie archangielskim uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

Nowy TOS-2 Tosoczka, będący następcą TOS-1A, jest oparty na podwoziu wojskowej ciężarówki terenowej Ural-63706-0120 z potrójnymi osiami z tyłu podwozia. Wóz ma opancerzoną kabinę załogi, która zapewnia ochronę przed bronią strzelecką i odłamkami pocisków artyleryjskich. Z tyłu podwozia ciężarówki znajduje się stanowisko broni z wyrzutnią, w tym pojemnik z trzema rzędami ośmiu wyrzutni rakiet. Według rosyjskich źródeł wojskowych może strzelać rakietami o średnicy 220 mm z głowicami termobarycznymi i zapalającymi. Pojazd jest również wyposażony w skomputeryzowany pokładowy system kierowania ogniem, inercyjną nawigację i systemy celowania. W porównaniu z systemem TOS-1A zwiększony został zasięg wystrzeliwania rakiet.

Jak informowaliśmy, pierwsza informacja o nowym systemie została przekazana przez dyrek­tora gene­ralnego spółki NPO „Spław” Nikołaja Makarowca w czasie salonu lot­ni­czego MAKS-2017. Nowe rosyjskie systemy TOS-2 Tosoczka wzięły udział w ostatniej paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sierpniu br. rosyjski resort obrony poinformował, że system TOS-2 Tosoczka wejdzie na wyposażenie rosyjskiego wojska jeszcze w 2020 roku.

Ćwiczenia Kaukaz-2020 potrwają do soboty 26 września br. Odbywają się na obszarze Południowego Okręgu Wojskowego, pod nadzorem szefa rosyjskiego sztabu generalnego, gen. Walerija Gierasimowa. Bierze w nich udział łącznie około 80 tys. ludzi, w tym ok. tysiąca żołnierzy z sześciu innych krajów: Armenii, Białorusi, Iranu, Chin, Birmy i Pakistanu.

Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz