Rosyjskie media podały, że w ramach prób powietrznych nowy, ciężki dron uderzeniowy Altius, porównywany przez Rosjan z amerykańskim bezzałogowcem uderzeniowym MQ-9 Reaper. po raz pierwszy użył uzbrojenia.

Według źródła w rosyjskiej zbrojeniówce, bezzałogowiec Altius, klasy MALE, podczas trwających prób powietrznych na jednym z poligonów, po raz pierwszy przeprowadził uderzenie z powietrza, bombardując wyznaczone cele na lądzie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zaznaczono przy tym, że seria testów drona Altius potrwa przez całe lato. W ich trakcie będzie on przeprowadzał uderzenia z powietrza przy użyciu małogabarytowych bomb i rakiet na cele różnego typu. Pojazd wykorzystuje „uniwersalny kompleks uzbrojenia”, w skład którego wchodzą wolno spadające, kierowane i naprowadzone bomby lotnicze małego kalibru, a także rakiety kierowane. Zaznaczono, że taki sam kompleks uzbrojenia wykorzystywany jest na dronach uderzeniowych „Inochodiec”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O planach dotyczących przeprowadzenia latem br. próbnych uderzeń z powietrza przez prototyp drona Altius informowano w marcu br. Podawano wówczas, że próby mają dotyczyć ataków na czołgi, lekko opancerzone pojazdy, piechotę i artylerię.

W lutym br. pisaliśmy, że Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakt na dostarczenie pierwszej partii ciężkich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Altius-RU.

Dron Altius, znany też pod nazwą Altair, jest opracowywany przez kazańskie biuro projektowe im. Simonowa od 2011 roku, na zlecenie rosyjskiego resortu obrony. Latem 2016 roku przeprowadzono próby w powietrzu. Dwa lata później projekt przekazano do Uralskiego Zakładu Lotnictwa Cywilnego (UZGA) w Kazaniu.

W sierpniu 2019 roku ministerstwo obrony Rosji poinformowało o pierwszym locie drona Altius-U, stworzonego po przetestowaniu serii prototypów. W grudniu tego samego roku resort wraz z UZGA zawarł kontrakt dotyczący opracowania bezzałogowca w formie finalnej – czyli Altius-RU. Testy tego drona zakończyły się w styczniu 2020 roku.

Według strony rosyjskiej, Altius-RU to sześciotonowy dron rozpoznawczo-uderzeniowy o długim czasie operowania w powietrzu. Bezzałogowce te będą wyposażone w systemy łączności satelitarnej oraz elementy sztucznej inteligencji, zdolnej do współpracowania z samolotami załogowymi. Podawano też, że dron Altius ma być zdolny do przenoszenia do dwóch ton ładunku bojowego.

W rosyjskich mediach Altius porównuje się z amerykańskimi dronami uderzeniowymi MQ-9 Reaper. W tym kontekście płk Siergiej Tiugaj, szef lotnictwa bezzałogowego Głównego Dowództwa Sił Powietrzno-kosmicznych FR twierdzi, że „pod względem wielu parametrów i charakterystyk”, Altius przewyższa analogiczne bezzałogowce z czołowych krajów świata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Altiusa od Reapera odróżnia m.in. liczba silników (odpowiednio dwa i jeden) oraz udźwig (2 tony wobec 1,7 tony). Rosyjski dron potrafi osiągnął pułap 14 km i przebywać w powietrzu 48 godzin. Aparat amerykański może osiągać pułap 15 km, ale z pełnym ładunkiem może latać maksymalnie przez 27 godzin. Altius ma też posiadać około dwa razy większy zasięg niż MQ-9 (3,5 tys. km wobec 1,6 tys. km).

iz.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz