Rosja ograniczyła dostęp do strony internetowej niemieckiej gazety „Die Welt” na wniosek prokuratury – poinformowała agencja prasowa Reuters w niedzielę.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, Rosja ograniczyła dostęp do strony internetowej niemieckiej gazety „Die Welt” na wniosek prokuratury.

Rosyjscy urzędnicy oskarżają „zachód” o rozpowszechnianie fałszywych informacji o tym, co Moskwa określa jako „specjalną operację wojskową” na Ukrainie. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie 24 lutego Rosja zablokowała lub ograniczyła dostęp do BBC, Voice of America, Deutsche Welle i innych mediów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1516 PLN    (6.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nie było od razu jasne, dlaczego prokuratorzy domagali się ograniczenia w stosunku do strony welt.de.

Roskomnadzor, regulator komunikacji, nie odpowiedział od razu na e-mailową prośbę o komentarz wysłaną przez dziennikarzy Reutera.

Przypomnijmy, jak podaje agencja Interfax, sąd Moskwy skazał w piątek deputowanego okręgu krasnosielskiego w Moskwie, Aleksieja Gorinowa, na 7 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Gorinowa uznano winnym „publicznego rozprzestrzeniania świadomie nieprawdziwych informacji o wykorzystaniu Sił Zbrojnych Rosyjskiej Federacji”. Wysokość kary jest zgodna z tym, czego żądał prokurator.

Media zauważają, że jest to pierwszy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności wydany w Rosji na podstawie przepisu, który uchwalono już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, którego celem jest zamykanie ust wewnętrznym krytykom wojny na Ukrainie.

Jak podaje rosyjski opozycyjny portal Meduza, powodem wszczęcia sprawy karnej przeciw Gorinowowi były słowa wypowiedziane na posiedzeniu rady deputowanych w dniu 15 marca, na którym dyskutowano o zasadności przeprowadzenia konkursu rysunków dziecięcych. Przeprowadzeniu konkursu sprzeciwili się Gorinow i naczelnik okręgu Jelena Kotienoczkina, tłumacząc, że Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą.

Gorinow i Kotienoczkina nazwali działania Rosji wojną, a nie „specjalną operacją wojskową”, wspomnieli o śmierci dzieci na Ukrainie i stwierdzili, że Rosja przekształciła się w „państwo faszystowskie”.

Deputowany proponował, by posiedzenie rady zacząć minutą ciszy dla uczczenia ofiar wojny na Ukrainie.

Kotienoczkina, która przebywa za granicą, również jest podejrzana w tej sprawie i została aresztowana zaocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk skazani na śmierć przez sąd DRL

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz