Bez prymatu prawa europejskiego nad krajowym państw członkowskich Unia Europejska jest niemożliwa – oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski w polemice z byłą premier Beatą Szydło.

Podczas „Porannej rozmowie” RMF FM była premier Beata Szydło oświadczyła, że decyzja Komisji Europejskiej o odblokowaniu dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy miała ściśle polityczny charakter.

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury stwierdził, że rząd "nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze".

Deklaracja taka padła podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Nie zamierzamy - z tego, co mi wiadomo - kontynuować budowy Polski mocarstwowej w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze po to, żeby przemysłowo traktować rzeki. My do rzek podchodzimy z szacunkiem i chcemy je traktować podmiotowo jako dobro naturalne, które zostało nam dane i musimy je przekazać przyszłym pokoleniom” - powiedział Thorz, który jest zastępcą dyrektora departamentu gospodarki wodnej w resorcie infrastruktury.

Niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung sugeruje, że Bruksela postanowiła "nagrodzić" Polaków za zmianę rządu na "proeuropejski".

Niemieckie gazety komentują zapowiedź KE dot. zakończenia procedury naruszeniowej wobec Polski. "UE nagradza nowy polski rząd za jego nowy proeuropejski kurs" - pisze we wtorek niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung (SZ). Gazeta przypomina także niedawne odblokowanie części środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy.

"Jeśli rządy UE zgodzą się na zakończenie postępowania przeciwko Polsce, Węgry pozostaną jedynym krajem, przeciwko któremu toczy się taka procedura" - pisze SZ.

Według szefa polityki kosmicznej Departamentu Obrony urzędnicy Pentagonu współpracujący ze SpaceX Elona Muska ograniczyli nieuprawnione korzystanie przez rosyjskie wojsko z terminali internetowych Starlink na polu bitwy. (more…)

Tajlandia ponownie wprowadzi konopie indyjskie na listę narkotyków do końca bieżącego roku, co stanowi zwrot o 180 stopnia zaledwie dwa lata po legalizacji jej posiadania.

„Chcę, aby ministerstwo zdrowia zmieniło przepisy i ponownie umieściło konopie indyjskie na liście narkotyków” – premier Tajlandii Srettha Thavisin napisał na platformie społecznościowej X. „Ministerstwo powinno szybko wydać rozporządzenie zezwalające na ich używanie wyłącznie do celów zdrowotnych i medycznych." - dodał szef rządu, którego wpis zacytował w środę "South China Morning Post".

Marihuana została w Tajlandii dopuszczona do użytku medycznego w 2018 r., a do rekreacyjnego w 2022 r. za poprzedniego rządu, ale krytycy twierdzą, że liberalizację przeprowadzono w pośpiechu, co spowodowało ogromne zamieszanie w zakresie zasad i przepisów.

W Mołdawii 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy i Dzień Pamięci o Poległych w Drugiej Wojnie Światowej. Dwoistość święta odzwiercidela polityczne, a nawet geopolityczne podziały między mołdawskimi obywatelami.

Wywodzący się z celebry radzieckiej i rosyjskiej "Dzień Zwycięstwa" świętują w Kiszyniowie głównie zwolennicy prorosyjskiej opozycji. Na kilkutysięczny marsz obywateli pragnących świętować zwycięstwo Związku Radzieckiego nad III Rzeszą Niemiecką przybył między innymi byly prezydent Mołdawii i założyciel Partii Socjalistów (PSRM) Igor Dodon. Pytany przez dziennikarza o wojnę na Ukrainie nie zajął jednak jednoznacznego stanowiska - "Potępiam każdą wojnę, także na Ukrainie, rozpoczętą przez Rosję, rozpoczętą przez kogoś innego, czas pokaże, kto zaczął, a kto zakończy, teraz jest za wcześnie, aby mówić o tym, co dzieje się na Ukrainie." - zacytował portal Point.md.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%