W rosyjskich aptekach od poniedziałku będą sprzedawane dwa leki przeciw COVID-19. Cena pierwszego z nich to 12 320 rubli (613 zł), drugiego zaś – 11550 rubli (574,73 zł).

Resort zdrowia Rosji wydał zgodę na stosowanie ambulatoryjne dwóch krajowych leków na koronawirusa – podaje agencja „RIA Novosti”. Ich międzynarodowa nazwa to Favipiravir. Wcześniej leczono za ich pomocą pacjentów w rosyjskich szpitalach. Agencja informuje, że cena detaliczna pierwszego z nich (Areplivir) wyniesie 12 320 rubli (613 zł). Drugi preparat wyprodukowany został przez rosyjską firmę farmaceutyczną R-Farm. Nosi nazwę Koronavir. Jego cena będzie wynosiła 11550 rubli (574,73 zł).

Opakowanie pierwszego leku zawiera 40 tabletek. Do jego kupienia wymagana jest recepta.

Opakowanie drugiego preparatu zawiera 50 tabletek.

W przypadku Arepliviru, zaleca się przyjmowanie go 24 godziny po wystąpienia objawów zakażenia.

„Rzeczpospolita” zauważa, że z powodu ceny obydwa leki będą trudno dostępne dla rosyjskich emerytów – osób najbardziej narażonych na zakażenie, ponieważ średnia emerytura w Rosji wynosi 14904 ruble (741 zł).

Lek będzie sprzedawany nie tylko w Rosji. Producent negocjuje dostawy preparatów do Ameryki Łacińskiej, Afryki i WNP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polscy naukowcy bliscy opracowania szczepionki na koronawirusa

11 sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V. Preparat budzi kontrowersje w kręgach medycznych. Przeszedł badania kliniczne na przełomie czerwca i lipca. Opiera się na znanej podstawie używanej wcześniej w innych szczepionkach. Ministerstwo zdrowia zauważyło, że doświadczenie w stosowaniu podobnych preparatów pokazuje, że są one w stanie zapewnić długotrwałą odporność, nawet do dwóch lat.

Aktualnie wiele podmiotów z różnych krajów zajmuje się opracowywaniem szczepionki na koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wstrzymano testy eksperymentalnej szczepionki na COVID-19. Powód – groźne skutki uboczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wiosną. Podkreślił, że jej koszt będzie wynosił około 2 euro.

Minister zdrowia został zapytany na antenie Telewizji Republika, kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, zdatna do bezpiecznego użycia. „Sytuacja wygląda w ten sposób, że my staramy się kierować takim kryterium bezpieczeństwa pacjenta, świat medycyny tym się charakteryzuje, że to kryterium bezpieczeństwa pacjenta rzeczywiście jest najważniejsze” – odpowiedział.

Czytaj także: Rosyjska szczepionka na koronawirusa wchodzi do powszechnego użycia

ria.ru / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz