W rosyjskich aptekach od poniedziałku będą sprzedawane dwa leki przeciw COVID-19. Cena pierwszego z nich to 12 320 rubli (613 zł), drugiego zaś – 11550 rubli (574,73 zł).

Resort zdrowia Rosji wydał zgodę na stosowanie ambulatoryjne dwóch krajowych leków na koronawirusa – podaje agencja „RIA Novosti”. Ich międzynarodowa nazwa to Favipiravir. Wcześniej leczono za ich pomocą pacjentów w rosyjskich szpitalach. Agencja informuje, że cena detaliczna pierwszego z nich (Areplivir) wyniesie 12 320 rubli (613 zł). Drugi preparat wyprodukowany został przez rosyjską firmę farmaceutyczną R-Farm. Nosi nazwę Koronavir. Jego cena będzie wynosiła 11550 rubli (574,73 zł).

Opakowanie pierwszego leku zawiera 40 tabletek. Do jego kupienia wymagana jest recepta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Opakowanie drugiego preparatu zawiera 50 tabletek.

W przypadku Arepliviru, zaleca się przyjmowanie go 24 godziny po wystąpienia objawów zakażenia.

„Rzeczpospolita” zauważa, że z powodu ceny obydwa leki będą trudno dostępne dla rosyjskich emerytów – osób najbardziej narażonych na zakażenie, ponieważ średnia emerytura w Rosji wynosi 14904 ruble (741 zł).

Lek będzie sprzedawany nie tylko w Rosji. Producent negocjuje dostawy preparatów do Ameryki Łacińskiej, Afryki i WNP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polscy naukowcy bliscy opracowania szczepionki na koronawirusa

11 sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V. Preparat budzi kontrowersje w kręgach medycznych. Przeszedł badania kliniczne na przełomie czerwca i lipca. Opiera się na znanej podstawie używanej wcześniej w innych szczepionkach. Ministerstwo zdrowia zauważyło, że doświadczenie w stosowaniu podobnych preparatów pokazuje, że są one w stanie zapewnić długotrwałą odporność, nawet do dwóch lat.

Aktualnie wiele podmiotów z różnych krajów zajmuje się opracowywaniem szczepionki na koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wstrzymano testy eksperymentalnej szczepionki na COVID-19. Powód – groźne skutki uboczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wiosną. Podkreślił, że jej koszt będzie wynosił około 2 euro.

Minister zdrowia został zapytany na antenie Telewizji Republika, kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, zdatna do bezpiecznego użycia. „Sytuacja wygląda w ten sposób, że my staramy się kierować takim kryterium bezpieczeństwa pacjenta, świat medycyny tym się charakteryzuje, że to kryterium bezpieczeństwa pacjenta rzeczywiście jest najważniejsze” – odpowiedział.

Czytaj także: Rosyjska szczepionka na koronawirusa wchodzi do powszechnego użycia

ria.ru / rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz