Rosja broni Sputnika V

Kraje zachodnie prowadzą „ukierunkowaną kampanię” przeciwko stosowaniu rosyjskich preparatów medycznych, w tym szczepionki przeciwko koronawirusowi, uważa ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow.

Jak przekazała w sobotę agencja prasowa Tass, ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow uważa, że raje zachodnie prowadzą „ukierunkowaną kampanię” przeciwko stosowaniu rosyjskich preparatów medycznych, w tym szczepionki przeciwko koronawirusowi.Antonow został poproszony przez dziennikarzy o skomentowanie amerykańskiego podejścia do stosowania rosyjskiej szczepionki Sputnik-V przeciwko COVID-19.

„Zachód odmawia uznania, że ​​odkrycia naszych naukowców mogą pomóc w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia ludzkości” – powiedział Antonow. „Ponadto prowadzona jest ukierunkowana kampania przeciwko stosowaniu naszych preparatów medycznych” – dodał ambasador Rosji.

Rosyjski dyplomata powiedział, że „Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA  stwierdził w swoim rocznym raporcie za rok 2020, że jego administracja wykorzystała brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, aby przekonać cały kraj do powstrzymania się od zastrzyków Sputnikiem V”.

Antonow powiedział również, że pomimo gotowości Rosji do dostarczania szczepionki innym krajom „na przejrzystych i niedyskryminujących zasadach” w celu walki z pandemią, Rosja „wciąż przeciwstawia się niesławnym podwójnym standardom”.

„Musimy podkreślić w tym względzie, że nie ma miejsca na politykę, gdy mówimy o zdrowiu i życiu ludzi” – powiedział. „Wzywamy naszych partnerów do jak najszybszego zrealizowania tego. Walkę z infekcją możemy wygrać tylko łącząc nasze wysiłki” – dodał Antonow.

Mimo ogłoszenia gotowości na dostarczenie szczepionek, Rosja zawodzi w produkcji Sputnik V. Według portalu BBC kraje, które zamawiały rosyjską szczepionkę są zawiedzone i rozważają wypowiedzenie umów.

Wiele krajów skorzystało z pomocy Rosji poprzez umowy kupna milionów dawek Sputnika V, ogłoszonego w zeszłym roku pierwszą na świecie szczepionką przeciwko Covid-19. Na początku tego roku szef państwowego Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) – odpowiedzialnego za sprzedaż szczepionki za granicą – powiedział, że Rosja ma „zdolność do dostarczenia szczepionki 700 milionom ludzi poza Rosją”. Jednak od lipca wiele krajów, w tym kraje rozwijające się, zgłosiło, że otrzymało tylko ułamek dawek, za które zapłaciły.

Rosja broni Sputnika V w ramach swojej „dyplomacji szczepionkowej” z krajami rozwijającymi się. Krytyka szczepionki na Zachodzie jest odrzucana jako propaganda. Chociaż początkowo pojawiły się wątpliwości co do reżimu testowania szczepionki, ostatnie badania sugerują, że jest ona bezpieczna i skuteczna.

Jednym z krajów najbardziej dotkniętych opóźnieniami w dostawach jest Iran. Teheran zamówił 60 milionów dawek, z których dotarła tylko niewielka część. W lutym ogłoszono, że Iran otrzyma pięć milionów dawek w „pierwszej fazie” porozumienia z Rosją, jednak do końca czerwca całkowita liczba dawek Sputnika dostarczonych do Iranu wyniosła zaledwie 920 000. Całościowo ta liczba wynosi teraz około dwóch milionów.

Próbując zwiększyć podaż, otwarto wspólne przedsięwzięcie, które ma produkować Sputnika V w Iranie. Teheran otrzymał również około pięciu milionów dawek szczepionek z innych krajów, w tym z Chin.

Zobacz też: Litwa planuje wprowadzenie ścisłych restrykcji dla osób bez paszportów covidowych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gwatemala była jednym z pierwszych krajów, które informowały, że dostawy nie są realizowane. Tamtejszy rząd zarezerwował miliony dawek Sputnika V z Rosji w kwietniu, płacąc zaliczkę w wysokości ponad 79 milionów dolarów za osiem milionów dawek, ale pod koniec czerwca lokalne media podały, że przybyło ich tylko 150 tysięcy.

Władze Hondurasu twierdzą, że pracują nad planem awaryjnym po opóźnieniach, a jeden minister powiedział, że „dostawca nas zawiódł”. Boliwijskie media twierdzą, że do końca maja kraj otrzymał tylko 745 000 dawek z obiecanych 5,2 miliona, a lokalna prasa spekuluje, że Rosja mogła obiecać więcej szczepionek, niż jest w stanie dostarczyć.

W styczniu tego roku Meksyk i Rosja otwarcie świętowały porozumienie między prezydentami obu krajów o dostawie 24 milionów dawek Sputnika V. Jednak jak donoszą meksykańskie media, do tej pory kraj otrzymał tylko 4,1 miliona.

W Argentynie e-mail od jednego z doradców prezydenta Alberto Fernandeza do rosyjskiego RDIF mówił, że na dzień 7 lipca Argentyna wciąż czeka na 5,5 miliona pierwszych dawek i 13,1 miliona drugich dawek Sputnika V. „W tym momencie cały kontrakt jest zagrożony anulowaniem” – czytamy w e-mailu otrzymanym przez argentyńskie media.

Zobacz też: Naukowcy zbadali tzw. nadmiarowe zgony – dane dotyczące Polski wysokie

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply