Rocznica Wielkiego Głodu

Na Ukrainie obchodzona jest dzisiaj rocznica Wielkiego Głodu. W wyniku sztucznie wywołanego kryzysu żywnościowego w latach 1932-33 zginęło od 7 do 10 milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy – wśród nich też Polacy.

W czasie Wielkiego Głodu Polacy dzielili los swoich sąsiadów – Ukraińców, Rosjan, Czechów i Niemców. Tak było na przykład we wsi Nowy Zawód pod Żytomierzem. Historyk z tamtejszej szkoły Wołodymyr Denisewycz powiedział Polskiemu Radiu, że Wielki Głód był mechanizmem, który miał zmusić ludność wiejską do wstępowania do kołchozów. „Władza nie patrzyła na nich, jak na Polaków, a jak na ludzi, którzy mieli pracować w kołchozach” – podkreślił.

Maja Lutaj z żytomierskiego uniwersytetu powiedziała Polskiemu Radiu, że władze zmuszały wsie do wykonania nierealnych planów zbiorów zbóż. Jeżeli plan nie był wykonany, to wieś była wpisywana na czarną listę. Była ona blokowana przez wojsko, ze sklepów zabierano wszystko, co tam było, czyli zapałki, sól i naftę. „Ludzie nie mogli uciec ze wsi. W ten sposób byli skazani na umieranie” – zaznaczyła.

Te działania przyniosły efekt, ludzie ze strachu i głodu wstępowali do kołchozów, aby tam dostać cokolwiek do jedzenia.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply