Poseł Robert Winnicki podjął interwencję w sprawie dostawy uzbrojenia na Ukrainę, jakiej podjął się rząd PiS. Parlamentarzystę interesuje przede wszystkim, na jakich warunkach obecne władze zawarły z Ukrainą stosowne umowy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieważne, czy Ukraina odda nam 4 mld złotych – wysoki urzędnik PiS-owskiego MSZ

Winnicki złożył w Ministerstwie Obrony Narodowej dwie interpelacje. Kresy.pl dotarły do ich treści jeszcze przed opublikowaniem na stronach Sejmu RP.

Pierwsza z nich, nosząca numer 6111, dotyczy „szczegółów umowy międzyresortowej z Ministerstwem Obrony Ukrainy dotyczącej wzajemnych dostaw uzbrojenia”. Jej treść brzmi następująco:

„9 lipca 2016 roku została podpisana z Ministerstwem Obrony Ukrainy Umowa o dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczeniu usług o charakterze wojskowo-technicznym. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie:

Jakiego rodzaju broń, sprzęt i usługi otrzymała już i otrzyma Rzeczpospolita Polska od Ukrainy na podstawie tejże umowy?” – pyta poseł Robert Winnicki.

Druga, nosząca numer 6110, została zgłoszona „w sprawie uwarunkowania pomocy materialnej Siłom Zbrojnym Ukrainy udzielanej przez Rzeczpospolitą Polską”. Brzmi ona następująco:

„Jak podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy – Departament Kontaktów ze Społeczeństwem Sił Zbrojnych Ukrainy (dokument z 21 lipca 2016 roku, nr 356/2/247), Rzeczpospolita Polska udzieliła ukraińskiej armii pomocy o wartości 5.421.745 (słownie: pięć milionów czterysta dwadzieścia jeden tysięcy siedemset czterdzieści pięć) dolarów amerykańskich. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytania:

1) Czy pomoc ta została obwarowana przez Rzeczpospolitą Polską określonymi warunkami?

2) Jeśli tak – jakie były to warunki?” – głosi treść dokumentu.

Interpelacje zostały złożone 13 września. Adresatem obydwu jest minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

ZOBACZ TEŻ: Publicysta “Gazety Polskiej”: należy przekazać Ukrainie tyle broni,ile tylko możemy jej dać

Zobacz również: Polska zawarła z Ukrainą porozumienie ws. dostarczania broni

KRESY.PL

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jch2016
    jch2016 :

    Nie chodzi o zwykłe nagłośnienie, co jest bardzo ważne, ale reakcję “polskiego” rządu na wskazywane tu mataczenia ws. sprawowania opieki militarnej i nie tylko. Ukraina to państwo w upadłości, stanowiące własność oligarchów, którzy wcześniej wyprowadzili majątek kraju, w tym uzbrojenie dla armii.