Dmowski za Geremka? Konfederacja chce zmiany patrona jednej z sal w Sejmie [+VIDEO]

Konfederacja zapowiedziała złożenie wniosku do marszałek Sejmu o zmianę nazwy sejmowej sali nr 14, noszącej obecnie imię Bronisława Geremka.

Posłowie Konfederacji Krystian Kamiński i Robert Winnicki zapowiedzieli w poniedziałek na konferencji prasowej, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu Konfederacja rozpocznie zbieranie podpisów pod wnioskiem do marszałek Sejmu Elżbiety o zmianę patrona sali nr 14 w sejmowym budynku G, z Bronisława Geremka na Romana Dmowskiego.

Politycy Konfederacji nie ukrywali, że jest to reakcja na decyzję radnych Warszawy o przyjęciu petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. “Platforma Obywatelska w Warszawie zdecydowała, by zamiast spraw fundamentalnych jak spór z UE czy sytuacja gospodarcza, zająć się wojną o pomniki; że będzie toczyć wojnę przeciwko jednemu z ojców polskiej niepodległości” – mówił Robert Winnicki. Poseł zaznaczał, że Konfederacja nie rozpoczynała tej “wojny”, ale ją zakończy, “udowadniając, że nie będzie rugowania Romana Dmowskiego z przestrzeni publicznej”.

“Jeśli można Romana Dmowskiego symbolicznie wyrzucić z nazwy ronda w Warszawie, to równie dobrze można osobę o wiele bardziej kontrowersyjną i dużo mniej znaczącą w historii Polski, jak Bronisław Geremek, zastąpić Romanem Dmowskim” – wskazywał Winnicki.

Poseł zwrócił uwagę, że przedstawiciele rządu i partii rządzącej z premierem włącznie podkreślali w kontekście decyzji rady Warszawy, jak ważną dla Polski postacią był Roman Dmowski. “Bierzemy to za dobrą monetę. Mamy nadzieję, że posłowie tej partii i wywodząca się z niej pani marszałek przychylą się do wniosku” – mówił Robert Winnicki.

Jak podawaliśmy, na listopadowej sesji radni Warszawy zagłosowali przeciwko odrzuceniu petycji w sprawie zmiany nazwy rondaW czwartek zagłosowali za jej przyjęciem. „Rada Warszawy głosami KO przyjęła petycję o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego. Dmowski im przeszkadza, komuniści już nie. Zalejmy ratusz i radnych głosami w obronie jednego z Ojców Niepodległości! Nie pozwólmy na wprowadzenie w życie tej skandalicznej decyzji” – napisał na Twitterze radny Warszawy, sekretarz stanu w KPRM Piotr Mazurek. Samo przyjęcie petycji nie oznacza jeszcze zmiany samej nazwy. Oznacza jednak, że Rada Warszawy zajmie się projektem uchwały lub jakimiś działaniami zmierzającymi do zmiany.

CZYTAJ TAKŻE: Premier prosi radnych i prezydenta Warszawy o opamiętanie w sprawie ronda Dmowskiego

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply