W wieku 106 lat zmarła Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945, członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Informację o jej śmierci przekazał na Twitterze poseł Robert Winnicki.

Jak przekazał Winnicki, kpt. Mirecka-Loryś – “postać-ikona ruchu narodowego w Polsce” – zmarła ok. godziny 13.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie. Jest siódmym z ośmiorga dzieci Dominika Mireckiego i Pauliny ze Ścisłowskich, siostrą m.in. Adama, Bronisława, Kazimierza, Leona. W 1937 roku we Lwowie wstąpiła do Młodzieży Wszechpolskiej. W okresie okupacji działała w konspiracji. Awansowana do rangi kapitana. W 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. W 1943 reprezentując Lwów odnawiała konspiracyjnie Śluby Jasnogórskie młodzieży akademickiej. Po wojnie wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Działaczka niepodległościowa, polonijna i kresowa. Została odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” [od 1938 do 1958 roku] i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”. W 2014 został zrealizowany film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś pt. „Szkic do życiorysu” w reż. Ewy Szakalickiej. W 2016 IPN wydał jej książkę „Przede wszystkim Polska. Zapiski amerykańskie z lat 1952–2010”.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. bozennak123
    bozennak123 :

    Pani kapitan – wieczne Odpoczywanie racz Ci dać Panie i cóż – do zobaczenia w niebie, o ile Pan Bóg mnie na to pozwoli. Dziękujemy Pani za ten pobyt z nami i za życie, które poświęciła Pani Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.