Do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M., oskarżonemu o zgłoszenie gotowości działania na rzecz białoruskiego wywiadu KDB przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej oraz usiłowanie przekazania tym służbom wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę RP – poinformowała w piątek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Wobec oskarżonego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na początku maja Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi M., oskarżonemu o czyn z art. 130 § 2 i 3 k.k. i inne. Oskarżony został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 10 października 2021 r. Grzegorz M. przez wiele lat był powiązany z różnymi strukturami mundurowymi – m.in. pełnił służbę w ZOMO i Milicji Obywatelskiej. Zakończył służbę w 2001 r. jako emerytowany funkcjonariusz Straży Granicznej.

“Przedmiotowy akt oskarżenia jest wynikiem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Wydział II Departamentu Postępowań Karnych ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Przeprowadzone w sprawie czynności procesowe dostarczyły obszerny materiał dowodowy. Wyżej wymienione postępowanie zostało wszczęte na podstawie materiałów ABW” – czytamy w komunikacie.

W śledztwie zebrano również dowody na popełnienie przez Grzegorza M. innego czynu zabronionego, tj. posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji.

Informowaliśmy, że w połowie kwietnia zamieszkały w Polsce Rosjanin usłyszał zarzut szpiegostwa. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafił do aresztu na trzy miesiące.

Przypomnijmy, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała na początku kwietnia  dwóch białoruskich szpiegów, którzy dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski.

Białorusini usłyszeli już zarzuty, grozi im do 10 lat więzienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Z kolei w marcu br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego  zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply