Poseł Robert Winnicki zwrócił się do premier Beaty Szydło z zapytaniem o podwójne standardy stosowane wobec Izraela i Rosji przez polski rząd.

Według posła, rząd PiS ignoruje łamanie prawa międzynarodowego przez państwo żydowskie, a stawia na ostrzu noża tę kwestię w stosunkach z Federacją Rosyjską.

ZOBACZ TEŻ: Izrael atakuje cele w Syrii i grozi

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Izrael wywłaszczy Palestyńczyków z ich własności, na której stoją nielegalne osiedla?

Lider Ruchu Narodowego zauważa, że stosunki Polski z Izraelem są intensywne, a rząd RP ocenia je pozytywnie. Ma to miejsce mimo tego, iż Izrael łamie prawo międzynarodowe, naruszając przestrzeń powietrzną Syryjskiej Republiki Arabskiej, jak i rozbudowując nielegalne osiedla na terytoriach palestyńskich. Te ostatnie, jak na przykład Zachodni Brzeg Jordanu, nie wchodzą formalnie w skład państwa Izrael. Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła w specjalnej rezolucji rozbudowę osadnictwa żydowskiego na ziemiach Palestyńczyków.

PATRZ TAKŻE: Kaczyński: Izrael jest przyczółkiem naszej kultury na Bliskim Wschodzie

Winnicki podkreśla, że zarazem zarzuty wobec Rosji o łamanie prawa międzynarodowego pojawiają się ze strony rządu za każdym razem, gdy ten zabiera głos o stosunkach polsko-rosyjskich – zarzut ten mają potwierdzać działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Według Winnickiego, te podwójne standardy stosowane przez rząd PiS wobec Izraela i Rosji świadczą o tym, że to nie przestrzeganie prawa międzynarodowego jest prawdziwym kryterium oceny stosunków Polski z danym państwem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie MSZ: Polska nie uznaje tzw. aneksji Krymu

W związku z powyższym, lider Ruchu Narodowego złożył interpelację, której treść brzmi następująco:

Interpelacja w sprawie wybiórczego traktowania prawa międzynarodowego przez rząd RP

Szanowna Pani Premier,

rząd Rzeczypospolitej wychodzi z założenia, że Federacja Rosyjska łamie prawo międzynarodowe, w związku z czym utrzymywanie z nią poprawnych stosunków nie jest możliwe. Jednocześnie jednak Pani rząd deklaruje utrzymywanie co najmniej dobrych stosunków z Izraelem, który łamie prawo międzynarodowe poprzez osadnictwo żydowskie na terenach zamieszkiwanych przez autochtoniczną ludność Palestyny. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy przestrzeganie prawa międzynarodowego jest rzeczywistym kryterium oceny stosunków dwustronnych Polski z innymi państwami?

Z poważaniem,

Robert Winnicki,

poseł na Sejm RP

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

32 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  donald :

  W Polsce jest przeciaganie pomiedzy agentura niemiecka a agentura amerykanska. Stad tez Polska jest za oddaniem Krymu ktory zamieszkuje 70 procent Rosjan Ukrainie a jest przeciwko oddaniu Kosowa Serbii.
  Z tych dwoch agentur gorsza jest niemiecka-ta chce stworzyc z Polski rynek zbytu dla towarow niemieckich-agentura ta reprezentowana obecnie przez PO i Nowoczesna realizuje rozwinieta polityke Hitlera ktory uwazal ze ziemie wschodnie beda pozbawione przemyslu i beda rynkiem zbytu dla towarow niemieckich.

  Pis jest zdecydowanie agentura amerykanska-chociazby nord stream 2 ktory ma stanowic zagrozenie dla bezpieczenstwa energetycznego europy. Przeciez Rosjanie nie zabraniaja nikomu budowac innych gazociagow czy gazoportow. Wiec ta retoryka antyrosyjska powoduje u Rosjan przekonanie ze to zachod i takie kraje wasalne jak Polska chca zniszczyc Rosje.

  Pomiedzy tymi dwoma agenturami-agentura niemiecka jest zdecydowanie bardziej szkodliwa i sprzedajna.

 2. Avatar
  manetekelfares :

  No panie Winnicki, ja nie rozumiem jak można krytykować tak bezcenny Izrael. Przecież wiadomo wszystko co złe to Putin, wszystko co dobre to bezcenny Izrael. A jeżeli bezcenny Izrael nie przestrzega prawa, to siedź pan lepiej dla własnego dobra cicho, bo zostaniesz pan obwołany pierwszym antysemitą, wśród jakże antysemickiego polskiego narodu.

 3. syotroll
  syotroll :

  Naruszanie przestrzeni powietrznej Syrii przez Izrael, nie jest naruszeniem prawa międzynarodowego , ponieważ Syria i Izrael są w stanie wojny, izraelskie samoloty mogą nad Syrią latać , a Syria ma prawo je zestrzeliwać.
  Kwestią drugą jest sprawa „nielegalnych” osiedli żydowskich na spornym terytorium Judei i Samarii (pod administracją izraelską, w trakcie stanu wojny domowej pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami), nielegalne one są tylko i wyłącznie w tych fragmentach osiedli, które znajdują się na ziemi prywatnej Palestyńczyków. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wówczas „uznawanych za legalne”, w latach 1955-67, kiedy to Jordania, osadzała na bezprawnie anektowanym przez siebie „Zachodnim Brzegu”, na ziemi pożydowskiej Palestyńczyków, w zamian za rezygnację ze statusu uchodźcy. Reasumując: albo nie ma pojęcia o czym mówi, albo „jednakowe standardy” według pana Winnickiego, polegają na tym, że jak Arab okradnie Żyda to jest to legalne, a jak odwrotnie to nie.