Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez dziennikarzy RMF FM, od najbliższego weekendu zostanie zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu.

Jak podało w środę radio RMF FM, decyzja o zniesieniu obowiązku zakrywania ust i nosa została przyspieszona, bo tego oczekują Polacy.

Według stacji, rząd PiS przestał opierać się tylko na analizach ekspertów od zdrowia i zaczął przeprowadzać także badania opinii społecznej. Jak się okazało, wiele osób nie przestrzega i nie chce przestrzegać kategorycznego nakazu zakrywania ust i nosa. Z tego powodu rząd ma częściowo zrezygnować i zluzować obostrzenia. Najpewniej noszenie maseczek dalej będzie niezbędne w urzędach i sklepach.

 

Nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całej Polsce obowiązuje do odwołania od 16 kwietnia br. Można to robić robić za pomocą maseczki, a także chustki czy szalika. Obowiązek ten dotyczył również pomieszczeń zamkniętych, takich jak urzędy, sklepy, miejsca świadczenia usług, zakładów pracy oraz kościołów i innych miejsc kultu religijnego. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 4 lat, a także osoby mające problem z oddychaniem, kierowcy transportu publicznego, a także duchowni sprawujący obrzędy religijne.

W poniedziałek informowaliśmy, że minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że  komunikat dotyczący tego „od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” ma pojawić się najdalej we wtorek. Minister podkreślił, że ostateczna decyzja będzie zależała od sytuacji w danym regionie. Zaznaczył, że w przypadku województw mających “wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego” jest możliwe, że będzie konieczność utrzymania tam obowiązku noszenia maseczek.

„Natomiast jeżeli chodzi o zachowywanie dystansu, to z pewnością mogłyby być większe. Jeżeli ktoś się spotyka z wąską grupą osób obcych, to należy zachowywać dystans i mieć maseczkę, jeśli to nie jest spotkanie formalnie i nie odbywa się w związku z pełnioną funkcją” – powiedział Szumowski.

Czytaj także: Amerykańska firma wywozi z Polski maseczki i respiratory? Rząd i 3M odmawiają informacji

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply