Według wstępnej oceny wojska, Rosjanie utracili kontrolę nad jednym z aerostatów ochrony obiektów w obwodzie królewieckim. RMF FM podało, że był to „balon cywilny w kształcie sterowca”. Obiekt opuścił już polską przestrzeń powietrzną.

W czwartek po południu Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w polską przestrzeń powietrzną od strony obwodu królewieckiego wleciał balon. Przed godziną 18:00 zamieszczono na platformie X w tej sprawie wpis.

„Informujemy, że w polską przestrzeń powietrzną z Obwodu Królewieckiego wleciał balon, który zerwał się z uwięzi. Prawdopodobieństwo wlotu obiektu zostało wcześniej zgłoszone przez służby Federacji Rosyjskiej” – poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ.

Wówczas dowództwo informowało, że balon przemieszcza się w przestrzeni powietrznej województwa warmińsko-mazurskiego w kierunku wschodnim. Zaznaczono, że obiekt „jest na bieżąco obserwowany przez stacje radiolokacyjne”, dodając, że prawdopodobnie opuści polską przestrzeń powietrzną za kilka godzin. Podkreślono, że balon „nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu, w którym się porusza”.

RMF FM podało, że był to balon cywilny w kształcie sterowca. Nad terytorium Polski znalazł się około godziny 15:30, w strefie na północ od Kętrzyna. Opuścił naszą przestrzeń powietrzną przed godziną 20:00.

Stacja dodała, że na terytorium województwa warmińsko-mazurskiego już wcześniej wielokrotnie wlatywały balony z obwodu królewieckiego. Były to m.in. balony meteorologiczne. W tym przypadku oficjalnie nie sprecyzowano, o jaki rodzaj balonu chodzi.

Wieczorem armia poinformowała, że według wstępnych ocen Rosjanie utracili kontrolę nad jednym z aerostatów ochrony obiektów w Obwodzie Królewieckim. Zapewniono zarazem, że jego ruch był cały czas monitorowany i nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

„W związku z możliwymi negatywnymi skutkami związanymi z próbą jego zniszczenia w polskiej przestrzeni powietrznej Dowódca Operacyjny podjął świadomą decyzję o nieużywaniu uzbrojenia przeciwko obiektowi” – zaznaczyło wojsko.

Czytaj także: Aerostaty rozpoznawcze “Barbara” dla Polski

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply