„Nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE” – powiedziała w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wicepremier Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że nasza część Europy nadal „goni kraje starej Unii”, mimo że rozwija się bardzo szybko. Wykluczyła także możliwość stania się przez Polskę płatnikiem netto Funduszu Odbudowy UE.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną (DGP), że pandemia COVID-19 nie może być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE – poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa (PAP). Zwróciła uwagę, że Polska jest nadal jednym z krajów, które „gonią starą UE”. Wykluczyła możliwość nastania sytuacji, w której Polska miałaby stać się płatnikiem netto Funduszu Odbudowy UE.

Wicepremier Emilewicz została w rozmowie z „DGP” zapytana o Fundusz Odbudowy UE, którego projekt ma przedstawić w środę Komisja Europejska.

Wykluczyła scenariusz, zgodnie z którym Polska miałaby znaleźć się pośród płatników netto Funduszu. „To bardzo trudna sytuacja. Czekamy na oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Szykujemy się do dyskusji w tej sprawie” – powiedziała.

Dodała, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie po co jest ten fundusz. „Z perspektywy Polski podkreślamy, że żadnego europejskiego programu gospodarczego nie można separować od bieżącej sytuacji. Ale stopień dotknięcia kraju przez COVID-19 nie może być jedynym kryterium rozdziału środków. Różne państwa w różnym stanie wchodziły w epidemię” – podkreśliła Emilewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreśliła, że Polska nie jest liderem stawki jeżeli chodzi o poziom dochodów w relacji do PKB.

„Wykluczanie nas z tej formy pomocy jest dla nas niezrozumiałe. Ponadto równolegle dyskutujemy na temat wieloletnich ram finansowych. Na pewno nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji” – powiedziała Emilewicz.

„Nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, nadal goni peleton „starej” Unii. Byłoby bardzo źle, gdyby ci goniący zostali teraz administracyjnie cofnięci” – dodała.

Płatnik netto to kraj członkowski, którego wpłaty do ogólnego budżetu UE są większe niż otrzymywane z niego świadczenia.

Zobacz także: UE: Będzie „unijny plan Marshalla”. RMF: Nowy fundusz może opiewać nawet na 2 bln euro

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz