W marcu w Parlamencie Europejskie odbędą się dwie debaty dotyczące stanu praworządności w Polsce, poświęcone tzw. strefom wolnym od ideologii LGBT oraz planowanej daninie od przychodów reklamowych, określanej mianem „podatku od mediów” – informuje RMF FM.

Jak podało w piątek radio RMF FM, „podczas marcowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędą się dwie debaty dotyczące stanu praworządności w Polsce”. Korespondentka stacji powołuje się na informacje przekazane jej przez rzecznika Parlamentu Europejskiego, Jaume Duch.

Pierwsza z debat odbędzie się 9 marca. Tego dnia, jak podaje RMF, „eurodeputowani będą debatować o sytuacji osób LGBT w Polsce w kontekście tzw. stref wolnych od LGBT”. Według ustaleń dziennikarki tego radia, będą oni apelować do Komisji Europejskiej, żeby w związku z taką sytuacją w Polsce uruchomiła wobec naszego kraju procedury prawne.

 

Następnego dnia po południu odbędzie się druga debata, zatytułowana „Próby rządów, by uciszyć wolne media w Polsce i na Węgrzech”, z udziałem Rady UE i KE. Według rzecznika PE, chodzi o „ataki na wolność mediów w Polsce i na Węgrzech”. Inicjatorami tej debaty byli eurodeputowani Platformy Obywatelskiej, należący do Europejskiej Partii Ludowej.

Według głównego inicjatora debaty, europosła PO Andrzeja Halickiego, „w związku z toczącym się postępowaniem związanym z naruszeniem praworządności w Polsce, PE od razu potraktował projekt ustawy jako akt wrogi mediom”.

Poszerzenie tej debaty również o sytuację na Węgrzech odbyło się na wniosek frakcji socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim.

Jaume Duch poinformował, że nie ma jeszcze decyzji, czy obie debaty zakończą się rezolucjami PE.

Jak pisaliśmy, Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że USA uważnie obserwują sytuację w Polsce w związku z postawieniem zarzutów karnych wobec proaborcyjnej aktywistki, Marty Lempart, uznając to za „ograniczanie przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce”. Waszyngton ma jednak „szersze obawy”, dotyczące również tzw. podatku od reklam/mediów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Co więcej, to już kolejne, krytyczne wypowiedzi nt. Polski w ostatnim czasie ze strony USA, po zmianie władzy w Białym Domu. Przypomnijmy, że wcześniej Wysoka rangą urzędniczka Departamentu Stanu i p.o. ambasadora USA w Polsce krytycznie skomentowali wyrok polskiego sądu, nakazujący Engelking i Grabowskiemu, autorom książki „Dalej jest noc”, przeproszenie krewnej Polaka, którego oskarżyli o wydawanie Żydów w czasie II wojny światowej.

PRZECZYTAJ: Polska na cenzurowanym w Waszyngtonie

Rmf24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz