RMF: Komisja Europejska planuje uruchomienie kolejnej procedury wobec Polski

Kwestia praworządności wraca na agendę spotkań unijnych ministrów ds. europejskich – podaje radio RMF FM. Za tydzień w Komisji Europejskiej ma odbyć się w tej sprawie spotkanie, po którym KE ma planować uruchomienie wobec Polski procedury o naruszenie prawa, co może skończyć się pozwem do TSUE.

Według informacji podanych we wtorek przez brukselską korespondentkę RMF FM, Katarzynę Szymańską-Borginon, za tydzień, 25 lutego, unijni komisarze odpowiedzialni za praworządność przedstawią ministrom metodologię nowego mechanizmu dotyczącego praworządności. Jak wyjaśnia, dotyczy to nowego mechanizmu dorocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Komisarz UE Didier Reynders, który wyszedł z propozycją mechanizmu dorocznego “przeglądu praworządności” uważa, że takie kraje jak Polska czy Węgry, którym zarzuca się łamanie zasad praworządności. Ostrzegł, że w związku z tym mogą one stać się obiektem bardziej szczegółowym kontrolom.

 

W rozmowie z RMF FM unijny dyplomata powiedział, że w tej kwestii potrzebna jest współpraca z państwami członkowskimi i dlatego Komisja Europejska chce przedstawić swoje zamiary w tej sprawie.

Sprawa ma być jednym z tematów przyszłotygodniowego spotkania unijnych ministrów ds. europejskich. Dostępne informacje mają wskazywać, że choć nie przewidziano dyskusji w tej sprawie, to „nie można wykluczyć, że niektóre kraje będą chciały zabrać głos”. Jak na razie, odkąd półroczne przewodnictwo w UE objęła Chorwacja, nie zorganizowano żadnego wysłuchania dotyczącego tematu praworządności w Polsce czy na Węgrzech. Nieoficjalnie, źródła stacji RMF mówią, że tego rodzaju debata miałaby odbyć się w marcu.

Przeczytaj: PE: Burzliwa debata na temat praworządności w Polsce

Ponadto, jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z Szymańską-Borginon powiedział, że dzień po przedstawieniu nowego mechanizmu kontroli praworządności, czyli w środę 26 lutego, Komisja Europejska planuje uruchomić wobec Polski procedurę o naruszenie prawa w związku z ustawą dyscyplinującą sędziów. RMF podaje, że ta procedura „może skończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE”.

Czytaj także: RMF: Komisja Europejska straciła złudzenia, przygotowuje scenariusz działań wobec Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl, tylko co czwarty ankietowany Polak uważa, że Komisja Europejska nie powinna zajmować się sprawą reformy sądownictwa w Polsce. Blisko 60 proc. uważa, że powinna, choć część z nich jest zdania, że ostateczna decyzja należy do rządu.

Przeczytaj również: Większość Polaków uważa, że prawo krajowe powinno być ważniejsze niż unijne [SONDAŻ]

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply