Niemiecka firma Rheinmetall AG przedstawiła we wtorek wizualizację węgierskiego Lynxa KF41. Węgierskie bojowe wozy piechoty będą wyposażone w aktywny system ochrony Rheinmetall StrikeShield.

We wtorek niemiecka firma Rheinmetall AG przedstawiła wizualizacja węgierskiego Lynxa KF41. 209 nowych bojowych wozów piechoty Lynx zamówionych niedawno przez Węgry w niemieckim Rheinmetall będzie wyposażonych w aktywny system ochrony Rheinmetall StrikeShield.

Węgry są najnowszym odbiorcą tej innowacyjnej technologii, która od 2006 roku stanowi część portfolio Rheinmetall. Dostawcą będzie firma Rheinmetall Protection Systems GmbH. Zamówienie jest warte ponad 140 milionów euro. Decyzja Węgier na korzyść StrikeShield była podyktowana zobowiązaniem członka NATO do udziału w wymagających misjach, w których nowoczesne systemy broni przeciwpancernej stanowią niebezpieczne zagrożenie dla sił własnych.

StrikeShield to trzecia i najnowsza generacja technologii Active Defense System (ADS) firmy Rheinmetal. Jest to rozproszony system, którego czujniki i środki zaradcze są zintegrowane z konturami całego pojazdu. StrikeShield ma najniższą emisję w widmie elektromagnetycznym na rynku, a także najkrótszy czas reakcji w sytuacjach zasadzek i wielokrotnych trafień. Chroni pojazd przed zagrożeniami związanymi z głowicami ładunkowymi, takimi jak rakiety lub pociski, neutralizując nadlatujące pociski, zanim uderzą w samą platformę.

StrikeShield zostanie mechanicznie zintegrowany z hybrydowymi płytami pancerza na Lynxie. Zamiast konwencjonalnych pasywnych dodatkowych modułów pancerza, platforma będzie zawierała rozmieszczone w odstępach pasywne płytki pancerza, które zawierają komponenty systemu pomiędzy zewnętrzną warstwą a wewnętrznymi płytkami zamontowanymi na kadłubie pojazdu.

„Widzimy ogromne korzyści płynące z projektów hybrydowych” – deklaruje Manfred Salk, dyrektor generalny Rheinmetall Protection Systems GmbH. „Projekty hybrydowe są różne. Pozwalają nam znacznie lepiej radzić sobie z nowymi efektami i zagrożeniami, takimi jak energia szczątkowa z uszkodzonej rakiety uderzającej w pojazd. Połączenie naszych pasywnych i aktywnych technologii w systemy hybrydowe oferuje zatem naszym klientom wyjątkowe korzyści w zakresie ochrony”.

Węgierski rząd podpisał umowę z niemieckim koncernem zbrojeniowym Rheinmetall AG we wrześniu 2020 roku. Rząd premiera Wiktora Orbana modernizuje węgierski sprzęt wojskowy, aby wypełnić zobowiązania wobec NATO. Większość pojazdów bojowych będzie produkowana na Węgrzech przez spółkę joint venture z Rheinmetall, podano w oświadczeniu.

„To nie tylko stawia Węgry na czele europejskiej technologii obronnej, ale potwierdza zaangażowanie węgierskiego rządu, aby stać się wiarygodnym i bardziej wydajnym pod względem wojskowym partnerem dla sojuszników z NATO” – poinformował w oświadczeniu przewodniczący Rheinmetall Armin Papperger.

Nad zakupem bojowych wozów piechoty Lynx zastanawiają się rządy Słowacji i Czech. Przedstawiciele słowackiego ministerstwa obrony byli już świadkami prezentacji Lynx KF41 firmy Rheinmetall AG. „Pojazdy pancerne powinny w przyszłości być sercem ciężkiej brygady zmechanizowanej, której budowa stanowi jedno z podstawowych zobowiązań sojuszników w zakresie doskonalenia naszych sił zbrojnych. Podchodzimy do tego, jak i innych zobowiązań, z pełną odpowiedzialnością – naszym celem jest wybranie i zaopatrzenie Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej w w pełni zgodną, ​​nowoczesną i niezawodną technikę przy aktywnym udziale słowackich firm w tym procesie” – powiedział minister obrony Jaroslav Naď (OĽANO).

Czeski minister obrony Lubmir Metnar również informował, że zastąpienie przestarzałych wozów BWP-1 i BWP-2 jest kluczowym projektem dla armii i obrony kraju, o kontrakt ubiegają się trzy koncerny: szwedzki BAE Systems Hägglunds AB, oferujące pojazdy CV90, wykorzystywane przez wiele państw NATO, General Dynamics Land Systems z austriacko-hiszpańskim wozem ASCOD (na jego podstawie powstał nowy bojowy wóz piechoty brytyjskiej armii, Ajax) i  Rheinmetall Landsysteme z wozem bojowym Lynx.

Zobacz też: Prototyp Bojowego Wozu Piechoty BORSUK był testowany na poligonie w Drawsku Pomorskim [+FOTO]

Kresy.pl/Rheinmetall

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply