W poniedziałek 25 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Podkreślono, że było to dotychczas największe naruszenie strefy. 

Do strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu wleciało w poniedziałek 25 chińskich samolotów: 18 myśliwców (w tym czternaście myśliwców Shenyang J-16 oraz cztery myśliwce Chengdu J-10), cztery bombowce Xian H-6, dwa samoloty Shaanxi Y-8, a także jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500.

“CNN” podkreśla, że strefa identyfikacji została naruszona od południowego zachodu.

Także w ubiegły poniedziałek resort obrony Tajwanu informował o kolejnym wtargnięciu chińskich sił powietrznych do strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. W incydencie miało uczestniczyć 10 chińskich samolotów (w tym 8 myśliwców).

Przypomnijmy, że również pod koniec stycznia bieżącego roku w południowo-zachodni kraniec tajwańskiej strefy identyfikacyjnej obrony powietrznej wleciały chińskie samoloty bombowe i myśliwce. Grupa samolotów miała składać się z bombowców H-6K i myśliwców J-16.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Morze Południowochińskie: Chiny prowadzą od kilku dni manewry, USA wysyłają lotniskowce

Również w styczniu Chiny prowadziły kolejne ćwiczenia wojskowe wzdłuż swego północno-wschodniego i wschodniego wybrzeża. Wcześniej dochodziło do serii podobnych manewrów, co było spowodowane wzrostem napięcia w regionie.

We wrześniu resort obrony Tajwanu także informował o naruszeniu przez chińskie samoloty strefy identyfikacji Tajwanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny prowadzą także częste działania wojskowe w pobliżu Tajwanu. Jest on uważany przez ChRL za własne terytorium.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA wyraził zaniepokojenie związane z obecnością chińskich statków w pobliżu Filipin i kolejnym wtargnięciem samolotów ChRL do strefy obrony powietrznej Tajwanu.

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply