Chiny prowadzą od środy manewry na Morzu Południowochińskim. Marynarka wojenna USA poinformowała w sobotę o wysłaniu na te wody lotniskowców USS Nimitz i USS Ronald Reagan, które będą prowadziły tam własne ćwiczenia.

Marynarka wojenna USA poinformowała w sobotę o wysłaniu na wody Morza Południowochińskiego lotniskowców USS Nimitz i USS Ronald Reagan – poinformowała agencja “Bloomberg”. Jednostki będą prowadziły w tym regionie ćwiczenia. Od środy Chiny prowadzą na opisywanym terenie manewry.

Amerykańska marynarka poinformowała, że ćwiczenia są prowadzone w celu “wspierania wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku.

Amirał George M. Wikoff, który był cytowany przez “Wall Street Journal” oświadczył, że amerykańskie ćwiczenia nie są reakcją na manewry chińskich jednostek. Jednak, okręty USA pojawiły się w czasie kolejnego wzrostu napięć. Pentagon krytykował wcześniej działania chińskich jednostek jako utrudniające działania na rzecz utrzymania stabilności i rozładowania napięć.

Chińskie manewry na opisywanym terenie mają trwać do niedzieli. Rozpoczęły się po szczycie państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W czasie szczytu została opublikowana wspólna deklaracja, w której wezwano do przestrzegania międzynarodowego prawa, a także deeskalacji na wodach, do których oprócz Chin roszczenia zgłaszają też Wietnam, Filipiny, Malezja, Tajwan i Brunei.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że manewry odbywają się w pobliżu Wysp Paracelskich, które są terytorium spornym m.in. pomiędzy Chinami i Wietnamem. Wietnamska dyplomacja oświadczyła w liście, który został wysłany do Pekinu po rozpoczęciu ćwiczeń, że stanowią one naruszenie suwerenności ich kraju. Wspomniano także, że manewry są szkodliwe dla relacji Chin z krajami ASEAN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem ministra obrony narodowej Filipin Delfin Lorenzana,  działania Chin są “dzwonkiem alarmowym” dla państw, które posiadają interesy w zakresie spornego terytorium.

Na Morzu Południowochińskim dochodziło w ostatnich miesiącach do wielu incydentów z udziałem jednostek Chin, Malezji, Wietnamu i Filipin. Pisaliśmy o nich na naszym portalu:

Chiny ostrzegają Wielką Brytanię przed wysłaniem lotniskowca na Morze Południowochińskie

Chiny umacniają swoją obecność na Morzu Południowochińskim

Trzy amerykańskie lotniskowce patrolują Morze Południowochińskie

USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

bloomberg.com / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply