Chiny prowadzą od środy manewry na Morzu Południowochińskim. Marynarka wojenna USA poinformowała w sobotę o wysłaniu na te wody lotniskowców USS Nimitz i USS Ronald Reagan, które będą prowadziły tam własne ćwiczenia.

Marynarka wojenna USA poinformowała w sobotę o wysłaniu na wody Morza Południowochińskiego lotniskowców USS Nimitz i USS Ronald Reagan – poinformowała agencja „Bloomberg”. Jednostki będą prowadziły w tym regionie ćwiczenia. Od środy Chiny prowadzą na opisywanym terenie manewry.

Amerykańska marynarka poinformowała, że ćwiczenia są prowadzone w celu „wspierania wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amirał George M. Wikoff, który był cytowany przez „Wall Street Journal” oświadczył, że amerykańskie ćwiczenia nie są reakcją na manewry chińskich jednostek. Jednak, okręty USA pojawiły się w czasie kolejnego wzrostu napięć. Pentagon krytykował wcześniej działania chińskich jednostek jako utrudniające działania na rzecz utrzymania stabilności i rozładowania napięć.

Chińskie manewry na opisywanym terenie mają trwać do niedzieli. Rozpoczęły się po szczycie państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W czasie szczytu została opublikowana wspólna deklaracja, w której wezwano do przestrzegania międzynarodowego prawa, a także deeskalacji na wodach, do których oprócz Chin roszczenia zgłaszają też Wietnam, Filipiny, Malezja, Tajwan i Brunei.

Polska Agencja Prasowa (PAP) przypomina, że manewry odbywają się w pobliżu Wysp Paracelskich, które są terytorium spornym m.in. pomiędzy Chinami i Wietnamem. Wietnamska dyplomacja oświadczyła w liście, który został wysłany do Pekinu po rozpoczęciu ćwiczeń, że stanowią one naruszenie suwerenności ich kraju. Wspomniano także, że manewry są szkodliwe dla relacji Chin z krajami ASEAN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem ministra obrony narodowej Filipin Delfin Lorenzana,  działania Chin są „dzwonkiem alarmowym” dla państw, które posiadają interesy w zakresie spornego terytorium.

Na Morzu Południowochińskim dochodziło w ostatnich miesiącach do wielu incydentów z udziałem jednostek Chin, Malezji, Wietnamu i Filipin. Pisaliśmy o nich na naszym portalu:

Chiny ostrzegają Wielką Brytanię przed wysłaniem lotniskowca na Morze Południowochińskie

Chiny umacniają swoją obecność na Morzu Południowochińskim

Trzy amerykańskie lotniskowce patrolują Morze Południowochińskie

USA wysyłają okręty na Morze Południowochińskie

bloomberg.com / pap / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz