Od poniedziałku Chiny będą przeprowadzać kolejne ćwiczenia wojskowe wzdłuż swego północno-wschodniego i wschodniego wybrzeża. W ostatnim czasie dochodziło do serii podobnych manewrów, co było spowodowane wzrostem napięcia w regionie.

Chiny będą przeprowadzać od poniedziałku kolejne ćwiczenia wojskowe wzdłuż swego północno-wschodniego i wschodniego wybrzeża – poinformował w niedzielę wieczorem rząd ChRL. W ostatnim czasie, w kontekście rosnącego napięcia w regionie, doszło do serii podobnych manewrów – podaje agencja „Reuters”.

Pierwsza część ćwiczeń odbędzie się w Zatoce Pohaj – w pobliżu położonego w północno-wschodnich Chinach portu Qinhuangdao – podał chiński Urząd Bezpieczeństwa Morskiego.

Druga część ćwiczeń, m.in. z użyciem ostrej amunicji, będzie miała miejsce we wtorek i środę w południowej części Morza Żółtego (u wybrzeży miasta Lianyungang).

Podkreślono, że na ten obszar nie wolno wpływać żadnym innym statkom.

Chiny ogłosiły w sierpniu cztery oddzielne ćwiczenia od Zatoki Pohaj, przez Morze Wschodnie (M. Japońskie) i Żółte, aż po sporne Morze Południowochińskie. „Reuters” przywołuje opinie chińskich ekspertów wojskowych, którzy uważają, że było to rzadko spotykane posunięcie.

Chiny prowadzą także częste działania wojskowe w pobliżu Tajwanu. Jest on uważany przez ChRL za własne terytorium.

Zobacz także: Chiny: Przewodniczący czeskiego Senatu „zapłaci wysoką cenę za podróż na Tajwan”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej, Chiny wyrażały sprzeciw wobec powtarzających się misji wojskowych USA na Morzu Południowochińskim.

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się nie tylko w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, lecz także w sprawach związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzeganiem praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz