“Przewodniczący Senatu Czech Milosz Vystrczil zapłaci wysoką cenę za wizytę na Tajwanie” – oświadczył szef MSZ Chin Wang Yi.

Szef chińskiego resortu spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że przewodniczący czeskiego Senatu Milosz Vystrczil “zapłaci wysoką cenę” za podróż na Tajwan – podał w poniedziałek portal “CNBC”. Wizyta rozpoczęła się w niedzielę. Czeskie władze uznały słowa szefa MSZ Chin za ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju. Wezwały w poniedziałek chińskiego ambasadora do resortu spraw zagranicznych.

Szef resortu spraw zagranicznych Chin zadeklarował w czasie pobytu w Niemczech, że Vystrczil “zapłaci wysoką cenę” za “polityczny oportunizm”. Uznał także zachowanie przewodniczącego czeskiego Senatu za prowokację.

Zobacz także: W wyborach na Tajwanie zwyciężył antypekiński kandydat

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że czeski wiceminister spraw zagranicznych Martin Tlapa wyraził sprzeciw wobec słów szefa dyplomacji Chin. W poniedziałek przyjął w Pradze ambasadora Chin Jianmina Zhanga. Uznał wypowiedź szefa chińskiego MSZ za niestosowną i niezgodną z dyplomatycznymi standardami.

“Jeżeli chodzi o te słowa (Jianmina Zhanga – PAP), to oczekuję, że strona chińska je wyjaśni. Oczywiście, podróż ma konsekwencje dla stosunków z Chinami, ale myślę, że przekroczone zostały pewne granice” – oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek. Nie popierał on podróży Vystrczila na Tajwan.

Petrziczek podkreślił, że chiński rząd popiera nadal “politykę jednych Chin”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Dwa chińskie lotniskowce będą przeprowadzać ćwiczenia w pobliżu Tajwanu

Premier Czech Andrej Babisz wyraził opinię, że reakcja Chin była do przewidzenia. Również nie popierał wyjazdu Vystrczila na Tajwan.

Jirzi Ovczaczek, rzecznik prezydenta Czech Milosza Zemana uznał, że poprzez wyjazd na Tajwan Vystrczil wkroczył na drogę konfrontacji. Zeman bardzo mocno sprzeciwiał się planom wyjazdu przewodniczącego Senatu do Chin. Uznawany jest za jednego z największych zwolenników politycznej, finansowej i technologicznej współpracy z Chinami.

cnbc.com / pap / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply