“Zagrożenie terrorystyczne na terytorium Francji jest nadal na bardzo wysokim poziomie” – zadeklarował w poniedziałek Gerald Darmanin – minister spraw wewnętrznych tego kraju.

We Francji 8132 zostały zakwalifikowane jako zradykalizowani terroryści, którzy posiadają teczki w aktach związanych z radykalizacją terrorystyczną (FSPRT) – oświadczył Darmanin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) – podaje agencja “Reuters”. Podkreślił, że zagrożenie terrorystyczne na terenie kraju utrzymuje się na “bardzo wysokim poziomie”.

“Ryzyko terrorystyczne pochodzenia sunnickiego pozostaje głównym zagrożeniem, przed którym stoi nasz kraj” – zadeklarował szef francuskiego resortu spraw wewnętrznych.

Zobacz także: Nożownik-islamista, który zabił 4 policjantów, był “wtyczką” dżihadystów we francuskich służbach?

Dodał, że należy oddać przede wszystkim hołd pracownikom służb bezpieczeństwa i służb wywiadowczych, którzy robią wszystko w celu zapewnienia Francuzom bezpieczeństwa.

“Ta codzienna, drobiazgowa, nieustępliwa praca, często w cieniu, umożliwiła nam dostarczenie środków i narzędzi prawnych niezbędnych do walki z ciągłym zagrożeniem terrorystycznym na naszym terytorium” – oznajmił Darmanin.

Podkreślił, że “61 ataków zostało udaremnionych od 2013 roku, w tym 32 od 2017 roku”. Odniósł się w ten sposób do “planów zamachu na dużą skalę”, które zostały udaremnione na początku bieżącego roku.

Dodał, że aktualnie we francuskich więzieniach przebywa 505 zatrzymanych, którzy zostali zidentyfikowani jako islamistyczni terroryści.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Paryż: Policjanci na motorach staranowani przez podejrzanego o terroryzm

W środę rozpocznie w Paryżu proces w sprawie zamachów terrorystycznych na tygodnik “Charlie Hebdo” oraz supermarket Hyper Cacher w 2015 r.

“Otwarcie procesu (w sprawie ataków ze stycznia 2015 roku) jest dla nas okazją do przypomnienia ludziom, że walka z terroryzmem islamskim jest najwyższym priorytetem rządu” – oświadczył minister.

fr.reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply