Chińskie myśliwce naruszyły strefę identyfikacji Tajwanu, przekraczając środek Cieśniny Tajwańskiej i zostały namierzone przez obronę przeciwlotniczą kraju – poinformował tajwański resort obrony w środę.

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało w środę, że chińskie myśliwce typu Sukhoi Su-30 i Chengdu J-10, a także inne samoloty bojowe wleciały od południowej strony do strefy identyfikacji powietrznej (ADIZ) – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Jednostki zostały namierzone przez siły Tajwanu.

„Siły Powietrzne Tajwanu odpowiedziały poprzez użycie odpowiednich i skutecznych środków. Wojsko blisko monitorowało zachowanie myśliwców, zanim opuściły one strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu” – podał resort obrony kraju.

Ministerstwo zarzuciło także Chinom, że destabilizują one region. W komunikacie podkreślono, że tajwańskie siły zamierzają nadal monitorować działania chińskich wojsk w Cieśninie Tajwańskiej.

W maju bieżącego roku Chiny wysłały dwa lotniskowce na gry wojenne w pobliżu Wysp Pratas, w sąsiedztwie Tajwanu. Wzbudziło to zaniepokojenie Tajwanu, który obawia się konfrontacji.

W tym samym miesiącu chiński generał Li Zuocheng podczas swojej przemowy stwierdził, że jeżeli Tajwan zdecyduje się na ogłoszenie niepodległości lub wyczerpią się opcje pokojowe, Chińska Republika Ludowa może użyć siły w celu przyłączenia wyspy do państwa. Tajwan potępił wówczas powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów” o wysokim stopniu autonomii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od poniedziałku Chiny prowadzą kolejne ćwiczenia wojskowe wzdłuż swego północno-wschodniego i wschodniego wybrzeża. W ostatnim czasie dochodziło do serii podobnych manewrów, co było spowodowane wzrostem napięcia w regionie.

pap / wnp.pl / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz