Rosyjskie siły zbrojne otrzymają przed 2025 rokiem 94 samoloty i śmigłowce, w tym 22 myśliwce piątej generacji Su-57 z produkcji seryjnej – poinformował w poniedziałek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Jeśli chodzi o samoloty, to do końca 2024 r. przewiduje się dostawy 94 samolotów i śmigłowców, w tym 22 myśliwców Su-57, których liczba wzrośnie do 76 do 2028 r. – powiedział minister, cytowany przez agencję „Tass”.

Przypomnijmy, że szef koncernu Rostiech Siergiej Czemezow ogłosił 7 grudnia, że pierwszy seryjny myśliwiec 5. generacji Su-57 powinien zostać dostarczony do rosyjskich sił zbrojnych przed końcem roku. Pierwsze maszyny z nowym silnikiem tzw.  drugiego etapu mają być gotowe w 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na początku listopada agencja TASS powołując się na swoje źródło w rosyjskiej zbrojeniówce podała, że Ministerstwo Obrony Rosji jeszcze w grudniu otrzyma pierwszy myśliwiec 5. generacji Su-57 z produkcji seryjnej.

Na początku września strona rosyjska zadeklarowała, że oferuje swoje myśliwce 5. generacji, Su-57 na eksport. Taką informację przekazał Anatolij Sierdiukow, dyrektor przemysłowy rosyjskiego koncernu Rostiech. Jego zdaniem, liczba zamówień prawdopodobnie zwiększy się po tym, gdy zostanie zrealizowane zamówienie dla rosyjskich sił zbrojnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chińczycy krytykują rosyjski myśliwiec Su-57

Su-57 to myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, przeznaczony do niszczenia wszelkiego rodzaju celów powietrznych, naziemnych i morskich. Myśliwiec Su-57 charakteryzuje się technologią stealth z szerokim wykorzystaniem materiałów kompozytowych, jest zdolny do rozwijania ponaddźwiękowej prędkości przelotowej i jest wyposażony w najbardziej zaawansowany pokładowy sprzęt radioelektroniczny, w tym potężny komputer pokładowy, system radarowy i kilka innych innowacji, w szczególności uzbrojenie umieszczone wewnątrz kadłuba. Zgodnie z założeniami, ma przenosić pociski hipersoniczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turecki TF-X potencjalnym konkurentem Su-57, ale Rosjanie proponują Turkom współpracę

Su-57 po raz pierwszy wzbił się w powietrze 29 stycznia 2010 roku. W porównaniu do swoich poprzedników Su-57 łączy w sobie funkcje samolotu szturmowego i myśliwca, a jednocześnie wykorzystuje materiały kompozytowe i innowacyjne technologie. Uzbrojenie samolotu będzie obejmowało w szczególności pociski hipersoniczne. Myśliwiec piątej generacji przeszedł pomyślnie testy bojowe w Syrii.

tass.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz