Chiński portal „Sohu” opublikował w marcu materiał poświęcony myśliwcom piątej generacji. Zdaniem twórców artykułu obecnie jedynie dwa kraje posiadają możliwości produkcyjne tego typu myśliwców. Chodzi o Stany Zjednoczone i Chiny. Zdaniem autorów, do krajów tych nie zalicza się Rosja. Zdecydowanie krytykują oni rosyjskie myśliwce Su-57.

Zdaniem chińskiego portalu „Sohu” aktualnie jedynie dwa kraje dysponują możliwościami produkcji myśliwców piątej generacji: Chiny i USA – podaje portal „En.topwar.ru”. Autorzy zdecydowanie krytykują rosyjskie myśliwce Su-57. Nie zaliczają ich do myśliwców piątej generacji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Autorzy chwalą chińskie myśliwce J-20, będące już aktualnie w służbie tego kraju. Pozytywnie oceniają także amerykańskie myśliwce F-35 i F-22. Skrytykowali za to rosyjskie myśliwce Su-57. Zwracają także uwagę na niską wydajność rosyjskiego przemysłu lotniczego. Czytamy też, że Rosja ma problemy z postępem w produkcji myśliwca Su-57.

Zdaniem twórców artykułu, w przypadku Su-57 parametry małej widoczności są najgorsze spośród wszystkich myśliwców nowej generacji. Podkreślono, że rosyjskie myśliwce są wyjątkowo zwrotne, jednak daje to dużą przewagę jedynie w sytuacji spotkania z amerykańskim F-22 „łeb w łeb”.

Autorzy zwracają uwagę, że kolejnym ważnym atutem rosyjskiego myśliwca Su-57 jest jednak system radarowy, który posiada, przynajmniej teoretycznie, możliwość detekcji na odległości nawet 500 kilometrów (informacje te były mocno wyeksponowane przez rosyjskie media). O tym aspekcie rosyjskich myśliwców pisały także w maju: chiński portal „mil.news.sina.com.cn” oraz amerykański „The National Interest„.

Twórcy artykułu zaznaczają jednak, że wspomniana zaleta nie rekompensuje wad samolotu w kontekście chińskich i amerykańskich projektów (J-20, F-22 i F-35). Podkreślają także, że niektóre parametry rosyjskiego samolotu mogą być jeszcze utajnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy Rosjanie przedstawiają Su-57 jako wielozadaniowy kompleks lotniczy piątej generacji z inteligentnym wyposażeniem pokładowym, niską widzialnością [dla radarów – red.], dużymi możliwościami przechwytywania w powietrzu i niszczenia celów naziemnych.

Su-57 to jednomiejscowy, dwusilnikowy myśliwiec przewagi powietrznej opracowany w ramach programu budowy myśliwców piątej generacji PAK-FA.

Debiut samolotu Su-57 miał miejsce podczas pokazu lotniczego w sierpniu 2019 roku.

Zobacz także: Co się stanie, gdy F-22 zaatakuje rosyjskiego Su-57?

en.topwar.ru / mil.news.sina.com.cn / nationalinterest.org / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz