Chiński portal “Sohu” opublikował w marcu materiał poświęcony myśliwcom piątej generacji. Zdaniem twórców artykułu obecnie jedynie dwa kraje posiadają możliwości produkcyjne tego typu myśliwców. Chodzi o Stany Zjednoczone i Chiny. Zdaniem autorów, do krajów tych nie zalicza się Rosja. Zdecydowanie krytykują oni rosyjskie myśliwce Su-57.

Zdaniem chińskiego portalu “Sohu” aktualnie jedynie dwa kraje dysponują możliwościami produkcji myśliwców piątej generacji: Chiny i USA – podaje portal “En.topwar.ru”. Autorzy zdecydowanie krytykują rosyjskie myśliwce Su-57. Nie zaliczają ich do myśliwców piątej generacji.

Autorzy chwalą chińskie myśliwce J-20, będące już aktualnie w służbie tego kraju. Pozytywnie oceniają także amerykańskie myśliwce F-35 i F-22. Skrytykowali za to rosyjskie myśliwce Su-57. Zwracają także uwagę na niską wydajność rosyjskiego przemysłu lotniczego. Czytamy też, że Rosja ma problemy z postępem w produkcji myśliwca Su-57.

Zdaniem twórców artykułu, w przypadku Su-57 parametry małej widoczności są najgorsze spośród wszystkich myśliwców nowej generacji. Podkreślono, że rosyjskie myśliwce są wyjątkowo zwrotne, jednak daje to dużą przewagę jedynie w sytuacji spotkania z amerykańskim F-22 “łeb w łeb”.

Autorzy zwracają uwagę, że kolejnym ważnym atutem rosyjskiego myśliwca Su-57 jest jednak system radarowy, który posiada, przynajmniej teoretycznie, możliwość detekcji na odległości nawet 500 kilometrów (informacje te były mocno wyeksponowane przez rosyjskie media). O tym aspekcie rosyjskich myśliwców pisały także w maju: chiński portal “mil.news.sina.com.cn” oraz amerykański “The National Interest“.

Twórcy artykułu zaznaczają jednak, że wspomniana zaleta nie rekompensuje wad samolotu w kontekście chińskich i amerykańskich projektów (J-20, F-22 i F-35). Podkreślają także, że niektóre parametry rosyjskiego samolotu mogą być jeszcze utajnione.

Jak pisaliśmy Rosjanie przedstawiają Su-57 jako wielozadaniowy kompleks lotniczy piątej generacji z inteligentnym wyposażeniem pokładowym, niską widzialnością [dla radarów – red.], dużymi możliwościami przechwytywania w powietrzu i niszczenia celów naziemnych.

Su-57 to jednomiejscowy, dwusilnikowy myśliwiec przewagi powietrznej opracowany w ramach programu budowy myśliwców piątej generacji PAK-FA.

Debiut samolotu Su-57 miał miejsce podczas pokazu lotniczego w sierpniu 2019 roku.

Zobacz także: Co się stanie, gdy F-22 zaatakuje rosyjskiego Su-57?

en.topwar.ru / mil.news.sina.com.cn / nationalinterest.org / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply