W kryptach pod kościołem pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie, którego renowacja odbyła się na koszt Polski, zabrakło tablic informacyjnych w języku polskim. Tymczasem Muzeum Cmentarza Łyczakowskiego nie posiada polskojęzycznej wersji oficjalnej strony internetowej.
Użytkownik „Rafał z Krakowa” opublikował w sobotę na platformie X nagranie pokazujące, że w kryptach pod kościołem pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie, którego renowacja odbyła się na koszt Polski, zabrakło tablic informacyjnych w języku polskim.
„W 2012 pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie rozpoczęli żmudny proces ratowania kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie. Wszystko na koszt Polski” – podkreślił we wpisie.
W 2012 pracownicy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie rozpoczęli żmudny proces ratowania kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie. Wszystko na koszt 🇵🇱.
Szokuje i przeraża że w kryptach pod kościołem zabrakło tablic info w języku 🇵🇱❗@stzerko pic.twitter.com/HiRvfxVoF6— Rafał z Krakowa (@RafalzKrakowa) November 9, 2024
„Rafał z Krakowa” zwrócił też uwagę, że Muzeum Cmentarza Łyczakowskiego nie posiada z kolei polskojęzycznej wersji oficjalnej strony internetowej.
„Polska od lat finansuje prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie ale oczywiście polskojęzycznej wersji oficjalnej strony www muzeum nie ma! No cóż widocznie to nie przeszkadza polskim dyplomatom z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie” – napisał.
Kolejny news z Ukrainy❗️ Polska od lat finansuje prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie ale oczywiście polskojęzycznej wersji oficjalnej strony www muzeum nie ma❗️ No cóż widocznie to nie przeszkadza 🇵🇱 dyplomatom z @PLinLviv. @StZerko https://t.co/qqpEaTqetq pic.twitter.com/JWffNE0p7a
— Rafał z Krakowa (@RafalzKrakowa) November 10, 2024
Czytaj: Bramę Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie czeka demontaż. Wjechał w nią pijany kierowca
Zbudowany w latach 1610-1635 dawny rzymskokatolicki Kościół św. Piotra i Pawła we Lwowie (popularnie zwany kościołem jezuitów) został po 1946 roku zamieniony na magazyn książek i czasopism Biblioteki im. Stefanyka (utworzonej w 1940 roku z polskich bibliotek, m.in. Ossolineum). W 2010 roku, decyzją Lwowskiej Rady Miejskiej, przekazano go grekokatolikom.
Aż dziewięć lat trwały działania na rzecz ratowania świątyni oraz restauracja znajdujących się w nim fresków Franciszka i Sebastiana Ecksteinów z 1740 roku o powierzchni ponad 1000m2. Prace były prowadzone przez Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP.
Czytaj: Ponad 100 obiektów zniszczonych na Cmentarzu Łyczakowskim w wyniku burzy [+FOTO]
Zobacz także: Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie uroczyście pochowają kolejnych upowców
lviv-lychakiv.com.ua / wk.asp.krakow.pl / Kresy.pl
Ale Sadowego mera Lwowa na pewno będzie sie zapraszac do mediów gownego scieku jako eksperta.Może Kolenda czy Rymanowski zapytają o ta sprawę?To zart ,nie zapytaja .A ukraińcy jak tylko moga robia nam wrogie działania.